Yunanistan'dan şaşırtan açıklama: Türkiye de dahil olmalı

Doğu Akdeniz'deki doğalgazı tek başına sahiplenmeye çalışan İsrail, Yunanistan ve Mısır Ankara'ya karşı bir oluşum içine girmişti. Yunanistan'dan gelen son açıklama ise şaşırttı. Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, "Türkiye'nin oradaki ticari gelişmelere katılımını sağlamalıyız. Adil bir şekilde olmalı. Eğer her şeyi kendimize almaya çalışırsak büyük hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Bu yüzden Türkiye'yi dahil etmeliyiz" açıklamasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Yunanistan'dan şaşırtan açıklama: Türkiye de dahil olmalı

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, bu yıl 4.'sü düzenlenen Delfi Ekonomik Forumu'nda katılımcılara seslendi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerde ABD etkisine değinen Kocias, "ABD'nin, Türk-Yunan ilişkilerinde hakem olmasını bekleyemeyiz. Tabii ki tüm büyük güçlerin bizi çok sevmelerini isterim ama bu imkansız. Amerika ve diğer güçler bölgede istikrar istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"DOĞAL GAZIN AVRUPA'YA TRANSFERİ"

AA'da yer alan habere göre Kocias öte yandan, Kıbrıs açıklarında Rum kesiminin doğal gaz arama çalışmalarına ve son gelişmelere ilişkin, oradaki aramaların devam etmesinin ve doğal gazın Avrupa'ya transferinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

"TÜRKİYE'Yİ DAHİL ETMELİYİZ"

Türkiye'nin bölgedeki rolüne ilişkin ise Kocias, "Türkiye'nin oradaki ticari gelişmelere katılımını sağlamalıyız. Adil bir şekilde olmalı. Eğer her şeyi kendimize almaya çalışırsak büyük hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Bu yüzden Türkiye'yi dahil etmeliyiz" diye konuştu.

Yorumlar