Yunan mülteciler Suriye'deki kamplarda ağırlanmıştı

Yunanistan'ın sınır kapılarında göçmenlere ateş açarak onları öldürmesi akıllara bir kez daha tarihte yaşanan olaylardan birini getirdi. Nazi korkusundan kaçan Yunan mülteciler bir zamanlar Suriye'de Neyrap kampında ağırlanmıştı. Dönemin tanıkları ise o günleri iyilikle yad ediyor.

Google Haberlere Abone ol

Suriye, Irak, Afganistan'da yaşanan iç çatışmalar ve savaşlar nedeniyle ülkelerinden kaçarak daha iyi bir hayat için Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin sınır kapılarında yaşadıkları bütün dünya tarafından seyrediliyor. Yunanistan sınırına dayanan göçmenlere Yunan sınır birlikleri tarafından ateş açıldı, iki göçmen hayatını kaybetti. Yunan güvenlik güçlerinin göçmenlere karşı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etmeleri akılları tarihte yaşanan dramatik bir hadiseyi getirdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Nazilerin Yunanistan’ı işgali sürecinde Yunanlar da Suriye’deki mülteci kamplarına sığınmıştı. 1942 tarihli ‘Burası Kudüs’ adlı gazetenin birinci sayfasında Halep’teki Yunan mülteciler için oluşturulan bir mülteci kampında Suriyelilerin Yunan mültecilere kıyafet ve giyecek yardımı yaptığı anlatılıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1942’de Almanya’daki Naziler ve İtalyanlar ittifak halinde Yunanistan’a yönelinde hem iç kesimlerden hem de adalardan yüzbinlerce Yunan kaçarak Suriye, Filistin ve Mısır gibi ülkelere sığınmıştı. Yunan mülteciler için Halep’teki Neyrap’ta bir mülteci kampı oluşturulmuş, gelen Yunanlar burada misafir edilerek her türlü ihtiyaçları karşılanmıştı. Bu süreçte Türkiye de kıtlık ve yokluk çeken Yunanistan’a tırlar dolu insani yardım malzemesi göndermişti.

Bu dönemde Mısır bölgesinde 500 Yunan mülteciyi taşıyan İngiliz gemisi SS Empire Patrol’da yangın çıktı ve aralarında 14 çocuğun da olduğu 33 kişi hayatını kaybetti. Çoğunlukla Sakız Adası’ndan, Girit’ten, Midilli’den ve Yunanistan’ın diğer birçok bölgesinden kaçan mülteciler savaştan sonra geri döndüler. O dönemi hatırlayanlardan Marianthi Andreai verdiği bir röportajda yaşadıklarını ‘Almanlar buradaydı. Ben üç yaşındaydım. Kaçak olarak Türkiye’ye geçtik ve oradan Halep’teki El Nayrab kampına giden trene bindik’ diye anlattı.

Andreai devamında şunları anlatıyor: ‘Yaşlı kadınlar sarmıştı etrafımı. Sonra Türk sınırındayken askerlerin ‘Gel buraya’ ‘Gel buraya’ diye bağırdığını hatırlıyorum. Koşarak kaçtık. Bonra ben yere düştüm. Sonunda bizi bıraktı. Ama bunu hiç unutamam”

ŞU ANA KADAR İKİ MÜLTECİ ÖLDÜ 

Yunanistan sınırında şu ana kadar Yunan askerinin saldırısı sonucu iki göçmen hayatını kaybetti, bazı göçmenler de yaralandı. Öte yandan adalar bölgesinde de bir göçmen çocuk hayatını kaybetti.

Türkiye'nin kapıları açmasından sonra 130 binden fazla göçmen Avrupa'ya geçmek için Yunanistan sınırına dayandı.

Yorumlar