YSK'de atama ve nakillere ilişkin yönetmelik

- "Yüksek Seçim Kurulu Memur Sınav, Atama, Yer Değiştirme ve Nakil Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Memur Sınav, Atama, Yer Değiştirme ve Nakil Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Yüksek Seçim Kurulu teşkilatına açıktan veya ilk defa devlet memuru olarak atanacaklara ve görev yapan memurların yer değiştirme suretiyle ve naklen atanmalarına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, Kurul teşkilatında memur olmak isteyen bir kişinin, 657 Sayılı Kanun'un 48'inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde belirtilen şartlar ile ilk defa devlet memurluğuna atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru tarihinde 657 Sayılı Kanun'un 40'ıncı maddesindeki yaş şartını taşıması ve güvenlik soruşturması ile arşiv araştırmasının olumlu olması gerekiyor. Ayrıca kişide bulunması gereken bazı özel şartlar da yönetmelikte yer aldı.

Belirlenen kadrolar için yapılacak sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınava, Kamu Personel Seçme Sınavı'nda, atama yapılacak kadroya göre belirlenecek puan türünde asgari 70 puan ve üzeri puan almış olanlar arasından puanına göre sıralanarak en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilecek kadro sayısının beş katı aday çağrılacak.

Yönetmelikte, yer değiştirme, zorunlu yer değiştirme, mazerete dayalı ve hizmet gereği yer değiştirme ve bu yönetmelik kapsamındaki kadrolara başka kurumlardan naklen veya açıktan yeniden atamalara ilişkin usul ve esaslara da yer verildi.Yorumlar