Youtube Kids artık Türkiye'de de kullanılabilir

Youtube'ın çocuklara yönelik uygulaması olan Youtube Kids artık Türkiye'de de kullanılabiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Alphabet'in çatısı altında yer alan YouTube, geçtiğimiz yıllarda çocuklara özel bir sürümünü duyurmuştu. YouTube Kids olarak isimlendirilen bu sürüm, çocukları yetişkinlerin izlediği içeriklerden uzak tutarak yaşlarına hitap eden içerikleri sunuyordu. Ülkemizdeki ebeveynlerin merakla beklediği YouTube Kids, bugün Türkiye'de kullanıma sunuldu.

App Store ve Play Store'dan YouTube Kids yazarak ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulama, çocuğunuzu yaşına hitap etmeyen saldırganlık dolu videolardan uzak durmasını sağlıyor. Peki, tüm sakıncalı içerikler YouTube Kids'te engelleniyor mu?

YouTube açıklamasında; "YouTube Kids'de sunulan videoların ailelere uygun içerikler olması için çok çalışıyoruz. Topluluğumuzu korumak için mühendislik ekibimizin oluşturduğu otomatik filtrelerden, gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelerden ve ebeveynlerden aldığımız geri bildirimlerden yararlanıyoruz. Güvenlik önlemlerimizi geliştirmek ve ebeveynlerin ailelerine uygun bir deneyim sunmalarına yardımcı olacak daha fazla özellik eklemek için sürekli çalışıyoruz. Ancak tüm videolar manuel olarak tek tek incelenmemiştir. Gözümüzden kaçmış olan uygunsuz içerikler bulursanız bunları bildirerek hızla incelenmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece, uygulamayı herkes için daha iyi hale getirebilirsiniz." ifadesini kullanıyor.

Bu ifadeye göre çocuğunuzun görmemesi gereken içeriklerin gerçekten büyük bir bölümü engelleniyor. Ancak yine de algoritmayı kandıran ve denetim ekibinin gözünden kaçan içerikler olabiliyor. Bu durumda bu içerikleri YouTube'a bildirerek YouTube Kids'ten kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyen YouTube'daki içeriklerden evlatlarınızı uzak tutmanız için YouTube Kids kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yaşına uygun çizgi film ve içerikleri çocuğunuza izleterek daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: TeknolojiOku.com


 

Yorumlar