YKS'nin ayrıntıları belli oldu (2)

- Yükseköğretim Kurulunca, 23-24 Haziran 2018'de yapılacak YKS'de, cumartesi günü TYT'de adaylara yöneltilecek 40 Türkçe, 40 matematik sorusu için 90 dakika süre verilecek - TYT puanında elde edilen 200 ve üzeri puanın ikinci yılda da kullanılabilmesi için adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası, referans olarak, aldıkları puanı takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecek - Sınava ilişkin lise son sınıf öğrencileri, sosyal medya, e-posta, e-okul, SMS gibi araçlarla bilgilendirilecek ve YÖK Çağrı Merkezi (444 8 965) de hizmet verecek

Google Haberlere Abone ol
YKS'nin ayrıntıları belli oldu (2)

ANKARA (AA) - Yüseköğretim Kurulunca (YÖK), 23-24 Haziran 2018'de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS), cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) adaylara yöneltilecek 40 Türkçe, 40 matematik sorusu için 90 dakika süre verilecek.

YÖK'ün internet sitesinde, "Yükseköğreti̇m Kurumları Sınav Si̇stemi̇ i̇le İlgi̇li̇ Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları" yayımlandı.

2018'de uygulanacak sistemde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatını kapsayan farklı düzeylerdeki öğrenme seviyesini ölçmeye dönük nitelikli sorular yöneltilecek ve puanların hesaplanmasında bir zorluk yaşanmayacak.

Orta Öğretim Başarı Puanı'nın (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik olmayacak.

- 200 puan için karşılık puan hesaplanacak

TYT puanında elde edilen 200 ve üzeri puanın ikinci yılda da kullanılabilmesi için adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası, referans olarak, aldıkları puanı takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecek. Farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilerek, adil bir puanlama yapılmış olacak.

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.

Cumartesi günü yapılacak birinci oturumda, Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) 40 Türkçe, 40 temel matematik olmak üzere toplam 80 soru sorulacak, 90 dakika süre verilecek.

Adayın sözel, sayısal, eşit ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekecek. Sözel, sayısal, eşit ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için dört testin tüm sorularını yani 160 soru cevaplandırması, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması; sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekecek.

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81-1,68 dakika arasında değişen süreler verilirken, YKS'de soru başına 1,125-2,25 dakika arasında değişen süreler tanındı. Buna göre, iki testten 80 soru çözecek bir aday, 180 dakika süre kullanabilecek. Bu adayın bir soru için ayırması gereken süre 2,25 dakika olacak. Üç testten 120 soru cevaplayan aday ise yine 180 dakika süre kullanacak. Bu adayın bir soru için 1,5 dakika ayıracak. Dört teste girecek bir aday ise 180 dakika süre kullanacak ve bu adayın bir soru için ayıracağı süre 1,125 dakika olacak.

YKS'nın birinci oturumu olan TYT'de adaylara bir, öğleden sonraki ikinci oturumda bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecek. Bu uygulama, adaylara zamanı kullanma ve planlama hususunda imkan ve avantaj sağlayacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın saatleri ÖSYM tarafından belirlenecek ve başvuru kılavuzunda ve ÖSYM'nin web sayfasında ilan edilecek.

Sınavın oturum saatleri arasındaki aralar, ÖSYM tarafından belirlenecek. Bununla birlikte verilecek aranın süresi iki saatten az olmayacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınav ücreti ÖSYM tarafından belirlenecek ve sınav ücretinin iki oturum için 120 lira olması planlanacak. Konuyla ilgili kesin bilgi Başvuru Kılavuzunda ve ÖSYM'nin web sayfasında ilan edilecek.

Lisede öğrenim gören son sınıf öğrencileri olmak üzere tüm tarafları en şeffaf ve en doğru bir şekilde bilgilendirmek amacıyla yapılacak çalışmalar kapsamında, YÖK Çağrı Merkezi (444 8 965) de hizmet verecek.

MEB ile iş birliği halinde rehber öğretmenlere yönelik bilgilendirme yapılacak, son sınıf öğrencileri ise sosyal medya, e-posta, e-okul, SMS gibi araçlarla bilgilendirilecek.

(Bitti)

Yorumlar