YKS'de Yapay Zekalı Kopya: Ayakkabısının İçine Sakladığı Düzeneği Son Anda Yakalandı

Isparta'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) elektronik düzenekle birlikte yapay zeka kullanarak kopya çeken kişi yakalandı. Şüphelinin düzeneği ayakkabısının astarına yerleştirdiği tespit edilirken işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol
Yüzyılın icadını kopya çekmek için kullandı

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 8 Haziran'da gerçekleştirilen TYT'ye katılan M.E.E.'nin hareketlerinden şüphelendi. Polis, sınav esnasında salondan çıkarıldıkları M.E.E.'nin ayakkabısının iç astarında kopya düzenekleri olduğunu tespit etti.

DÜZENEK VE ELE GEÇİRİLEN CİHAZLAR

Sınavda kopya çektiği belirlenen M.E.E.'nin yapılan üst aramasında router denilen ve internet bağlantısı sağlayan cihaz, kredi kartı görünümünde cep telefonu, düğme görünümü verilmiş kamera ve kulaklık ele geçirildi. Şüphelinin router cihazıyla internet bağlantısı sağladığı, düğme görünümü verilmiş kameraya soruyu okutup yapay zekaya gönderdiği, yapay zekanın da sorunun çözümünü yapıp cevabı kredi kartı görünümündeki cep telefonu vasıtasıyla şüpheliye kulaklıkla ilettiği tespit edildi.

2 KİŞİ YAKALANDI

"6114 sayılı Ölçme ve Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmet Kanununa muhalefet" suçu kapsamında M.E.E. gözaltına alınırken, kendisine yardım ettiği belirlenen A.B. de yakalandı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.E.E. tutuklandı, A.B. serbest bırakıldı.

DÜZENEĞİ SAKLAMA YÖNTEMİ

Şüphelinin sınav öncesi ayakkabısının astarını yırtarak elektronik düzeneği buraya yerleştirdiği, sınav salonuna girişteki kontrollerden bu şekilde geçtiği, içeri girdikten sonra da tuvalete giderek ayakkabısından çıkardığı düzeneği üzerine yerleştirdiği, kulağına da kulaklık taktığı tespit edildi.

KOPYA ÇEKME YÖNTEMİ DETAYLARI

  • M.E.E.*, sınav esnasında ayakkabısının iç astarına gizlediği elektronik düzenekle, soruları yapay zekaya ileterek kopya çekme girişiminde bulundu.
  • Polis ekipleri, şüphelinin tuvalete giderek düzeneği ayakkabısından çıkardığını ve üzerine yerleştirdiğini belirledi.
  • Şüphelinin kullandığı düzenek, router cihazı, kredi kartı görünümünde cep telefonu, düğme görünümünde kamera ve kulaklık gibi cihazlardan oluşuyordu.
  • Router cihazı internet bağlantısı sağlarken, düğme görünümündeki kamera soruları okutup yapay zekaya gönderdi.
  • Yapay zeka, sorunun çözümünü yapıp cevabı kredi kartı görünümündeki cep telefonu aracılığıyla şüpheliye kulaklıkla iletti.

YARGI SÜRECİ VE SONUÇ

Şüpheli M.E.E. ve ona yardım eden A.B., "6114 sayılı Ölçme ve Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmet Kanununa muhalefet" suçu kapsamında gözaltına alındı. M.E.E., adliyeye sevk edilerek tutuklanırken, A.B. serbest bırakıldı. Sınav güvenliğini tehdit eden bu olayın ardından, yetkililer sınav güvenliğini artırmak için yeni önlemler alacaklarını belirtti.

Yorumlar