YKS PCR testi zorunlu mu, PCR testi nasıl alınacak?

YKS PCR testi zorunlu mu, nasıl alınacak, koronavirüs testi yaptırmayanlar sınava giremiyor mu soruları öğrencilerin kafasını meşgul etmeye başladı. Sınav öncesinde birçok öğrencinin merak ettiği konu oldu.

Google Haberlere Abone ol

YKS PCR testi zorunlu mu, korona testi olmayanlar YSK sınavına giremeyecek mi, öğrenciler PCR testini nasıl alınacak? Sınava giren öğrencilerin sınav stresi zaten kendilerine yeterken bir de bu tür iddiaların ortaya atılması öğrencilerin moralini daha da bozuyor. Peki, YKS PCR testi zorunlu mu?

yks pcr testi
ÖSYM tarafından açıklanan kurallar ve cevabı merak edilen sorular

 

Türkiye'de YKS sınavına girecek öğrencilerden istenen belgeler, uyulması gereken genel kurallar ÖSYM tarafından yayınlandı. 

İşte o kuralların tümü:

27. ADAYLAR 2021-YKS’YE GİRERKEN YANLARINDA HANGİ BELGELERİ BULUNDURMAK ZORUNDADIR?

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

YKS PCR testi
YKS PCR testi zorunluluğu var mı?

 

1) İlgili oturuma ait sınava giriş belgesi (sgb)

2) Nüfus Cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi’nin geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.) 

Sınava girişte fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adayların fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekmektedir.

28. SÜRÜCÜ BELGESİ, MESLEK KİMLİK KARTLARI İLE SINAVA GİRİLEBİLİR Mİ?

Hayır, girilemez. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmez.

29. 2021-YKS’DE HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

2021-TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. 2021-AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. 2021-YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

30. 2021-YKS NE ZAMAN YAPILACAK VE TESTLERİN SÜRESİ NE OLACAKTIR?

2021-TYT: 26 Haziran 2021 Cumartesi, 135 dakika

2021-AYT: 27 Haziran 2021 Pazar, 180 dakika

2021-YDT: 27 Haziran 2021 Pazar, 120 dakika

31. 2021-YKS’DE SINAV BİNASINA EN GEÇ SAAT KAÇTA GİRİLEBİLİR?

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmazlar.

32. SINAV BİNASINA NE ZAMAN GELMELİYİM?

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın giriş kapısında sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

33. 2021-YKS İÇİN SINAVA GİRİŞ BELGEMİ NASIL ALABİLİRİM?

2021-YKS’ye başvuran ve sınav ücretini yatıran adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilirler.

34. 2021-YKS İÇİN SINAVA GİRİŞ BELGELERİ POSTA\E-POSTA İLE ADAYLARA GÖNDERİLECEK Mİ?

Sınava Giriş Belgesi, hiçbir yolla ve şekilde adayların adreslerine gönderilmez.

35. SINAVA GİRECEĞİM BİNAYI, SINAV GÜNÜNDEN ÖNCE GİDİP GÖRMEM GEREKİR Mİ?

Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi önerilmektedir.

36. SINAVA GİRECEĞİM BİNADA EŞYAMI EMANET EDEBİLİR MİYİM?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmaz. Bu nedenle adaylar, kılavuzda belirtilen yasaklı
maddeleri sınav binalarına getirmemelidir.

37. SINAVA KALEM, SİLGİ GETİREBİLİR MİYİM?

Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava kalem, silgi, kalemtıraş ve peçeteyle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. 

38. SINAVA SU GETİREBİLİR MİYİM?

Adaylar, sınava üzerinde etiket bulunmayan şeffaf pet şişe içinde su getirebilirler.

39. SINAVA SAAT GETİREBİLİR MİYİM?

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava saatle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.

40. SINAVA SİPERLİKLE GİREBİLİR MİYİM? KENDİ DEZENFEKTANIMI GETİREBİLİR MİYİM?

Evet. Adaylar sınava siperlikle girebilir ve kendi dezenfektanını getirebilir.

41. 2021-YKS İÇİN İSTEDİĞİM SINAV MERKEZİNİ SEÇEBİLİR MİYİM?

Sınav Merkezi Tercihleri alanlarına adayın adresinde yer alan merkez, mezun olduğu okulun bulunduğu merkez veya bu merkezlere yakın olarak ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinden biri yazılabilir. Bunun dışında tercihte bulunulamaz.

42. SINAV SALONUNDAN NE ZAMAN ÇIKABİLİRİM?

Salonda sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların;

2021-TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası,

2021-AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası,

2021-YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir
süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU VAR MI?

YKS'ya girecek öğrencilerde PCR testi zorunluluğu arandığı yönündeki iddialar giderek yaygınlaşıyor. 

İddiaların asılsız olduğunu belirtmek isteriz. PCR testi zorunluluğu yok.

SINA GÜNÜ ALINAN ÖNLEMLERLE İLGİLİ GENELGE

İçişleri Bakanlığı öğrencilerin sağlıklı bir şekilde sınavlarını tamamlamaları için bir dizi tedbir kararı aldı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede YKS'ya girecek öğrenciler için alınacak kolaylıklar şöyle sıralandı: 

- Sınava girecek adayların acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri, 26 Haziran Cumartesi günü 07.00-17.00 saatleri arasında, 27 Haziran Pazar günü ise 07.00-15.30 saatleri arasında açık bulundurulacak.

- Sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınlarının, YKS sınavına katılmak/görev almak üzere özel araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatleri için seyahat izin belgesi aranmayacak ve yapılacak denetimlerde belirtilen kişilerin görev belgesi veya aday giriş belgesini ibraz etmeleri yeterli olacak.

- Tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 27 Haziran Pazar günü, sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınları 05.00-19.00 saatleri arasında durumlarını belgelendirmek (görevli ya da aday giriş belgesi) kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

- 27 Haziran Pazar günü kırtasiyeler ve fotoğrafçılar (kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafın temini amacıyla), 07.00-18.00 saatleri arasında açık olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

- Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir valilik ve kaymakamlıkların koordinasyonunda başta belediyeler olmak üzere ilgili birimlerce alınacak

KKTC'DE PCR TESTİ ZORUNLU OLDU

Türkiye ile eş zamanlı olarak 26-27 Haziran tarihlerinde düzenlenecek 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) görev alacak personelin ve sınava girecek adayların Bulaşıcı Hatalıklar Üst Kurulu’nun önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde, PCR testi yaptırmaları gerektiği duyuruldu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, sınavda görev alacak personel ile sınava girecek adayların testlerini, ilçelerde bulunan Sağlık Bakanlığı’na bağlı PCR test merkezlerinde (açık olduğu süre içerisinde) veya kimlik kartı ile sınav giriş belgelerini ibraz ederek kendileri için oluşturulan Lefkoşa’da Kolan Hastanesi (Perşembe ve Cuma tam gün), Gazimağusa’da Gazimağusa Tıp Merkezi (Perşembe, Cuma / 08.30-16.30 saatleri arası) ve Girne’de Erduran Tıbbi Tahlil Laboratuvarı’nda (Perşembe, Cuma/08.00-18.00 saatleri arası) ücretsiz olarak yapabileceği kaydedildi.

Yorumlar