"Yıldız Teknik"te bilim etkinlikleri

YTÜ'de Ufuk Avrupa Sağlık Kümesi Bilgi Günü & Proje Pazarı etkinliği düzenlendi

Google Haberlere Abone ol
"Yıldız Teknik"te bilim etkinlikleri

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) Ufuk Avrupa Sağlık Kümesi Bilgi Günü & Proje Pazarı etkinliği gerçekleştirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre etkinlik, TÜBİTAK, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile Sağlık Biyoteknolojisi Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (SABİOTEK) işbirliğiyle yapıldı.

Araştırmacılar, yeni bilgiler üreterek ve yenilikçi çözümler geliştirerek hastalıkları önlemeyi, teşhis, takip ve tedavi etmeyi, her yaştan vatandaşın sağlığını, refahını korumayı ve iyileştirmeyi amaçlayan Ufuk Avrupa Sağlık Kümesi'nin organizasyonunda bir araya geldi.

Etkinlik, önemli bilgilerin paylaşılmasına ve yeni işbirliklerinin oluşturulmasına kapı araladı.

"SAĞLIKTA KÜMELENME ÇOK ÖNEMLİ"

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bestami Özkaya, SABİOTEK'İ 3 yıl önce büyük emeklerle kurduklarını belirterek, böyle bir yapının ortak altyapı kurma ve hızlı aksiyon alma noktasında büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Göreve başladıklarında birtakım alanlarda kümelenmek istediklerini kaydeden Özkaya, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlardan birisi sağlık alanıydı. Kovid-19 döneminde göreve başladık. Sağlıkta birtakım çözümlerin mühendislik çözümleri olması gerektiğini düşünmüştük. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi gibi tıp fakülteleri bulunan üniversitelerle etkileşim ve işbirliği yapma yolunda birtakım adımlar attık. İlk yönergeyi hazırlayıp Türkiye için ortak araştırma altyapısı olan bir model oluşturmuş olduk."

Prof. Dr. Özkaya, sağlıkta kümelenmenin önemine işaret ederek, SABİOTEK ile yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.

Etkinlikte İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce SABİOTEK ile ilgili, TÜBİTAK Ufuk Avrupa Sağlık Kümesi Ulusal İrtibat Noktası'ndan Doç. Dr. Selcan Türker de sağlık kümesi kapsamında açılan çağrılar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Yorumlar