Yeşilay'dan 11 milyon öğrenciye bağımlılık eğitimi

- Türkiye'nin sosyolojik yapısı, ihtiyaçları, eğitim sistemi göz önüne alınarak hayata geçirilen Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı kapsamında, bugüne kadar 11 milyon öğrenciye bilinç düzeylerini artırma eğitimi verildi - Yeşilay Genel Müdürü Yılmaz: - "Dünyanın en büyük eğitim programını geliştirmek için 2013'te yola çıktık ve şu anda bu amacımızı gerçekleştirdik. Program, hem içerik hem ulaştığı kitle olarak şu anda alanında dünyanın en geniş kapsamlı eğitim programıdır. Amacımız, 20 milyon öğrenciye ulaşmak"

Google Haberlere Abone ol
Yeşilay'dan 11 milyon öğrenciye bağımlılık eğitimi

İSTANBUL (AA) - ARİF YAKICI - Yeşilay tarafından 2013'te hayata geçirilen Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında, bugüne kadar 11 milyon öğrenciye bilinç düzeylerini artırmalarına yönelik eğitim verildi.

Dünyada örnek çalışmalar yürüten Yeşilay, bağımlılıkları önleme çalışmalarındaki eksikliklerden yola çıkarak, toplumun tüm katmanlarını bu konuda eğitmek, okul ve aileyi bir araya getirip toplum tabanlı mücadele başlatmak amacıyla 2013'te TBM'yi hayata geçirdi.

Türkiye'deki sosyolojik yapı, ihtiyaçlar ve mevcut eğitim sistemini göz önüne alarak, bağımlılıkla mücadelede etkin bir eylem planı oluşturan TBM kapsamında, bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturmak ve bu anlamda bilinç düzeyini geliştirmek için önemli çalışmalar gerçekleştirildi.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşilay'ın kuruluş misyonunun bağımlılıklarla mücadele etmenin yanı sıra halk arasında farkındalık oluşturarak, bilinç düzeyini yükseltmek olduğunu belirtti.

Yeşilay'ın 97 yıllık tarihi boyunca hep bu faaliyetleriyle öne çıktığına, bağımlılıkla ilgili eğitim ve iletişim çalışması yaptığına değinen Yılmaz, 2003'teki tüzük değişikliğiyle bugüne kadar sadece farkındalık çalışmaları yürüten Yeşilay'ın, rehabilitasyon çalışmaları da yapmaya başladığını aktardı.

Savaş Yılmaz, özellikle uyuşturucu ve madde bağımlılığının artmasıyla genç ölümlerin ortaya çıktığına dikkati çekerek, belli bir sistematik program içinde yaptıkları farkındalık çalışmalarının en önemli bacağını okul tabanlı eğitim çalışmasının oluşturduğunu anlattı.

- "Sağlıklı yaşam becerisini geliştirirseniz kişi bağımlı olmaz"

TBM'nin, hem içerik hem de ulaştığı kitle olarak alanında dünyanın en geniş kapsamlı eğitim programı olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"İçeriğinde alkol, tütün, teknoloji ve uyuşturucu madde bağımlılığı yer alıyor. Sağlıklı yaşama dair delilleri de içeriyor. Burada en önemli farklılığımız, bugüne kadar yapılmamış olan bir eğitim programını hayata geçirmektir. Anaokulunda çocukların anlayabileceği pedagojik formasyonlar geliştirdik, ilkokul, ortaokul ve liseler için ayrı, yetişkinler için ayrı içerikler oluşturduk. Anaokulundaki çocuğa ilk önce sağlıklı yaşamı öğretiyoruz. Dünyadaki literatür şunu söylüyor; 'Bir insanda sağlıklı yaşama becerisini geliştirirseniz, bu kişi bağımlı olmaz.' Dolayısıyla kişiye ilk başta sağlıklı yaşamı anlatmak gerekiyor. Biz bunu anaokulunda öğretiyoruz. İlkokula geçtiğimizde teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam eğitimi var. Ortaokulda bu eğitimlere bir de tütün bağımlılığını ekliyoruz. Lise öğrencilerine de artık alkol ve uyuşturucu madde eğitimi veriyoruz."

Yılmaz, Yeşilay'ın yaklaşık 500 rehber öğretmene bağımlılık eğitimi verdiğini belirterek, "Bu öğretmenler de kendi illerindeki diğer rehber öğretmenlere eğitim verdi. Tüm rehber öğretmenler okullardaki öğrencilere bağımlılık dersi verdi." ifadesini kullandı.

Bu eğitimlerin sürekli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Dünyanın en büyük eğitim programını geliştirmek için 2013'te yola çıktık ve şu anda bu amacımızı gerçekleştirdik. Program, hem içerik hem ulaştığı kitle olarak şu anda kendi alanında dünyanın en geniş kapsamlı eğitim programıdır. Amacımız, 20 milyon öğrenciye ulaşmaktır." dedi.

Türkiye'de bağımlılıkla mücadele konusunda yetişkin eğitimini de iyi bir sistem altında topladıklarını anlatan Yılmaz, "Eğitim sektöründe hayat boyu öğrenme kavramı var. O kavramın altında da halk eğitim merkezleri var aslında. Burada biçki dikişten kuaförlüğe kadar çeşitli kurslar var. Bağımlılık eğitiminin kursunu yaptık halk eğitim merkezlerinde. Her vatandaş bu kursu rahatlıkla alabiliyor. Böylece halk eğitim merkezinin mantığını da biraz değiştirdik." diye konuştu.

Yorumlar