Yeşil pasaportlu akademisyene sınırda eziyet

Yeşil pasaportu olduğu halde Katar üzerinden Kenya'ya uçuşuna izin verilmeyen akademisyen mağdur edildi.

Google Haberlere Abone ol
Yeşil pasaportlu akademisyene sınırda eziyet

Elektronik Yüksek Mühendisi olan 40 yıllık akademisyen Prof. Dr. Levent Sevgi, Kenya Teknik Üniversitesi'nde 17 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek bir çalıştaya davet edildi. Bu etkinlikte açılış konuşması yapması beklenen Sevgi, 15 Mayıs akşamı saat 20.05 kalkışlı Doha aktarmalı Katar Havayolları ile Nairobi-Kenya uçuşuna yetişmek için 3 saat öncesinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldi. Uçağa binmek için yeşil pasaportunu yetkililere gösteren Sevgi, uçağa alınmadı.

HAVALİMANINDAKİ GERGİNLİK

Prof. Dr. Levent Sevgi, uçağa neden binemeyeceğini sorduğunda Katar Havayolu yetkilileri kendisine "vizeniz yok" cevabını verdi. Sevgi, yeşil pasaporta sahip olduğunu, daha önce böyle bir sorun yaşamadığını ve kendisine yapılanların hukuksuz olduğunu belirterek, "Uluslararası bir skandala yol açıyorsunuz, bunun hesabını veremezsiniz" diyerek duruma tepki gösterdi. Çabalar sonuçsuz kalınca, Sevgi biletini iptal ederek eve geri döndü.

YEŞİL PASAPORT VE VİZE DURUMU

Sevgi yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ben, yeşil pasaport sahibi emekli öğretim üyesiyim. 40 yılda 70'in üzerinde ülkede, 200'den fazla üniversitede seminerler ve konferanslar verdim. Ayrıca uluslararası meslek örgütümüz olan Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'nün (IEEE) Yönetim Kurulu üyesiyim. Kenya Teknik Üniversitesi'nde 17 Mayıs 2024 Cuma günü düzenlenecek olan çalıştayın hem düzenleyicisi hem de konuşmacılarından biriydim. Aylardır bu etkinlik için hazırlık yapıyorduk. Katar Havayolları ile Doha aktarmalı Nairobi - Kenya uçuşumu yapmak üzere 3 saat öncesinden havaalanına gittim. Check-in işlemlerim sırasında, yeşil pasaporta vize istenmemesine rağmen, vizem olmadığı için geri çevrildim. Kendilerine, Dışişleri Bakanlığı'nın web sayfalarında yer alan bilgileri göstermeme karşın tutumlarını değiştirmediler. Ben de biletimi iptal edip eve dönmek zorunda kaldım. Hem bilet iptalinden hem de otel iptalinden dolayı 800 dolar kadar zararım var. Etkinlikte olamamanın üzüntüsünü, ülkemizin düştüğü durumun sıkıntılarını anlatmıyorum bile. Eğer, Katar Havayolları'nın ısrar ettiği gibi yeşil pasaportlu birine Kenya vize istiyorsa, Dışişleri Bakanlığımızın bir fiyaskosudur bu. Yok eğer bakanlık bilgisi doğruysa bu durum Katar Havayolları'nın fiyaskosudur. Daha doğrusu bu yaşadıklarım uluslararası bir skandal."

ŞİKAYET VE SORUMLULARIN ORTAYA ÇIKARILMASI

Sevgi, yaşadıklarını Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Dışişleri Bakanlığı'na da bildirerek sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Olay, uluslararası seyahatlerde yaşanan bürokratik sorunların ve iletişim eksikliklerinin neden olabileceği mağduriyetleri gözler önüne serdi. Akademisyen Prof. Dr. Levent Sevgi'nin yaşadığı bu olay, yeşil pasaport sahiplerinin vize durumu ve uluslararası uçuşlarda karşılaşabilecekleri engeller konusunda dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Yorumlar