Yerli uçağımız Kaan ilk uçuşunu tamamladı

Türkiye'nin ilk yerli uçağı Milli Muharip Uçak Kaan, sabah saatlerinde ilk tam kapsamlı uçuşunu gerçekleştirdi.

Google Haberlere Abone ol
Yerli uçağımız Kaan ilk uçuşunu tamamladı

Türkiye'nin havacılık alanındaki en önemli adımlarından biri olan Milli Muharip Uçak KAAN, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yerli ve milli imkanlarla üretilen KAAN, Mürted Havalimanı'ndan havalandı ve başarılı bir uçuşun ardından üssüne geri döndü.

KAAN'IN TEST SÜREÇLERİ

Bu önemli gelişme, KAAN'ın çeşitli test süreçlerinden geçmesinin ardından geldi. Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından gerçekleştirilen fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, aviyonik sistem ve yakıt testleri, ve motor çalıştırma testleri KAAN'ın bugünkü başarılı uçuşuna zemin hazırladı.

KAAN'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

KAAN, tasarım ve imalat aşamaları tamamen yerli ve milli kaynaklarla yapılan, üstün özelliklere sahip bir muharip uçak. 14 metre kanat açıklığı, 6 metre yüksekliği ve 21 metre uzunluğuyla dikkat çeken KAAN, tek kişilik kokpitiyle 55 bin fit irtifaya kadar çıkabiliyor. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilme kapasitesi ve elektronik harp kabiliyetiyle öne çıkıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KAAN İLE BULUŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da büyük önem verdiği projede, 1 Mayıs 2023 tarihinde KAAN'ın gövdesine imza atarak, uçağın kokpitinde bilgi aldığı ve projeye olan inancını vurguladığı bir buluşma gerçekleşti. Erdoğan, bu özel anlarda gazetecilere el sallayarak KAAN projesinin ulusal ve uluslararası alanda önemine dikkat çekti.

Yorumlar