Yerli otomobil üretecek 'babayiğitler' sahneye çıkıyor

TOBB girişimiyle yerli otomobili ortak bir girişim grubu üretecek. Ortaklığın üyeleri perşembe günü Ankara'da Beştepe Külliyesi'nde kamuoyuna tanıtılacak.

Google Haberlere Abone ol
Yerli otomobil üretecek 'babayiğitler' sahneye çıkıyor

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Türkiye'nin yüzde yüz yerli otomobil hasretini giderecek babayiğitler perşembe günü kamuoyu önüne çıkıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından oluşturulan ve yerli otomobili üretecek olan yerli ortak girişim grubu, perşembe günü Beştepe’de düzenlenen törenle açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki törenin geniş bir katılımla yapılması planlanıyor.

TOBB’un yerli otomobil çalışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu arasında Mayıs ayında yapılan TOBB’un 73. Olağan Genel Kurulu’ndaki, diyalogla başladı.

Erdoğan konuşmasında yerli otomobil çağrısını yinelerken, “Bir teklifim var. Bu milletin evladı olarak buna hasretim. Gelin, şu yerli yüzde 100 üretimi olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım. TOBB yüzde 100 yerli otomobili,Made in Turkey’ olarak çıkarsın. Biz bu konuda yanınızdayız” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Hisarcıklıoğlu söz isteyip, “Sayın Cumhurbaşkanım biz bunu yaparız. Siz yeter ki yanımızda olun. Siz bizim yanımızda olduktan sonra biz bunu yaparız” yanıtını verdi.

Genel kuruldan sonra Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, birçok firmayla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan birkaç turlu görüşmelerin ardından, yerli ortak girişimini oluşturacak firmalar belirlendi. Kulislerde, ortak girişim grubunun 3’den daha fazla firmadan oluştuğu belirtiliyor.

Yorumlar

hasan bir an evvel üretselerde görsek