Yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı 2022 ÖSYM üniversite yerleştirme tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı, herhangi bir son dakika gelişme var mı, 2022 ÖSYM üniversite yerleştirme tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Google Haberlere Abone ol
Yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı 2022?

Yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı, son dakika bir açıklama var mı, ÖSYM üniversite yerleştirme tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak, sonuçlar her yıl ne zaman açıklanıyordu, bu yıl neden hala açıklanmadı? 

YKS'den sonra üniversite seçiminde bulunan milyonlarca aday şimdi yerleştirme sonuçlarını merakla bekliyor.

Tercih ettiği üniversiteye yerleşip yerleşmediğini merak eden binlerce öğrenci merakla ÖSYM tarafından yapılacak açıklamayı bekliyor.

Peki, son durum nedir, yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı, ÖSYM üniversite yerleştirme tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

ÖSYM tarafından tercih sonuçları ile ilgili şu ana kadar henüz  bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle sonuçların ne zaman açıklanacağı da tam olarak net değil; ancak geçen yıl ve önceki yıllarda tercih sonuçlarının açıklanma tarihlerine bakarak bu yıl da ortalama olarak YKS yerleştirme veya tercih sonuçlarının ne zaman veya hangi tarihler aralığında açıklanacağı tahmininde bulunabiliriz. 

YKS açıklandı mı, ÖSYM üniversite tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak
YKS açıklandı mı, ÖSYM üniversite tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak

 

YKS tercihleri 5 Ağustos tarihinde sona erdi. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gerçekleştirilecek olan üniversite kayıtları 22 Ağustos’ta başlayacak. Üniversite Tercihleri geçtiğimiz yıl 5 Ağustos ve 20 Ağustos tarihleri aralığında alınmış, YKS Tercih Sonuçları ise 31 Ağustos 2021 tarihinde açıklanmıştı.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında bilgi verilmedi. Üniversite kayıt tarihlerinden önce tercih sonuçları açıklanacak. Üniversite tercihleri geçtiğimiz yıl 5 Ağustos ve 20 Ağustos tarihleri aralığında alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos 2021 tarihinde açıklanmıştı.

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ BELLİ OLDU

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

YKS açıklandı mı, ÖSYM üniversite tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak
YKS açıklandı mı, ÖSYM üniversite tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak

 

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır.

Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

Üniversite tercih sonuçları daha önceki yıllarda hangi tarihlerde açıklandı:

2021 yılında 30 Ağustos günü açıklandı.

2020 yılında 26 Ağustos günü açıklandı.

2019 yılında 6 Ağustos günü açıklanmıştı.

2018 yılında 1 Eylül günü açıklanmıştı

2017 yılında ise 8 Ağustos günü açıklanmıştı.


 

Yorumlar