Yeni konut ve onarım destek kredisi verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan 500 bin TL'ye kadar varan yeni konut ve onarım destek paketinin detayları açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
Yeni konut ve onarım destek kredisi verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ev almak isteyen ve konutlarını onarmak isteyen vatandaşlar için büyük bir müjde verdi. Bakanlık, 500 bin TL'ye kadar varan yeni bir destek paketini hayata geçirdiğini duyurdu. Bu paketle birlikte, ev almak isteyenlere büyük kolaylıklar sunulurken, konut onarımı yapmak isteyenlere de çeşitli miktarlarda yardım sağlanacak.

KİMLER YARARLANABİLİR? ŞARTLAR NELER?

Bu önemli destek paketinden yararlanmanın şartları SGK ve vergi Uzmanı Murat Bal tarafından açıklandı. Yaşlı, engelli, dul ve yetim gibi toplumun korunmaya muhtaç kesimlerine verilen destekler artırılırken, konut edinme yardımı 500 bin TL'ye kadar çıkarıldı. Destekten faydalanmak için bazı şartlar bulunuyor:

18 yaşından büyük olmak,

Muhtaçlık sınırı bölgesinde uygun konuta sahip olmamak,

En az 1 yıldır sorumluluk bölgesinde yaşamak,

Ailesinden herhangi birinin nafaka yükümlülüğü altında olmamak.

DESTEK TÜRLERİ VE MİKTARLARI

Paket kapsamında, basit ev onarımlarından başlayarak, kapsamlı onarım, prefabrik ev yapımı ve betonarme ev yapımı gibi çeşitli seviyelerde destek sunuluyor. Onarım türüne göre 35 bin, 70 bin, 100 bin ve 300 bin TL gibi yardım seçenekleri mevcut. Özellikle kapsamlı bir onarım yapılıyorsa 100 bin lira, prefabrik ev onarımı yapılıyorsa 300 bin lira ve betonarme ev onarımı yapılıyorsa 500 bin liraya kadar destek sağlanabiliyor.

ZAMAN VE DETAYLARA DİKKAT

Murat Bal, destek paketinin süre detaylarına da dikkat çekti. Başvurusu yapılan ve onaylanan kişiler, basit veya orta düzey ev onarımı için aldıkları desteği 6 ay içinde harcamak zorundayken; prefabrik veya betonarme ev onarımı gibi daha büyük projelerde bu süre 1 yıla kadar uzuyor.

ANNELERE ÖZEL KONUT PROJESİ

18 yaşın altında 3 çocuğu olan ve eşi vefat etmiş annelere yönelik de bir konut projesi hayata geçiriliyor. Bu projeye göre, 2023 yılında özel olarak 2023 konut yapılacak.

SOSYAL DESTEK PROGRAMLARI GÜNCELLENDİ

Ayrıca, sosyal destek programları kapsamında aylık alan yaşlı, engelli ve diğer hak sahiplerinin maaşları da güncellendi. 2023 yılında 2 bin 348 TL olan yaşlılık aylığı, 2024 itibariyle 3 bin 504 TL'ye yükseltildi, bu da sosyal desteklerin genişletildiğinin bir göstergesi.

Yorumlar