Yeni ekonomi modelinde konut sorunu da çözülecek

Yeni ekonomi modeliyle birlikte son dönemlerde sorun yaşanan konut sektöründe de arzın artışına yönelik adımlar atılacak. Atılacak adımlar düşük faiz politikasıyla paralel şekilde planlanıyor.

Google Haberlere Abone ol

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ve hayata geçirmek konusunda son derece kararlı olduğu yeni ekonomi programının yol haritası, neler yapılacağının detayları üzerinde çalışılıyor.

Önümüzdeki dönemde yeni modele uygun yapısal reformlar gündeme gelirken öncelik gıda ve konut, dolayısıyla da kiraların düşürülmesinde olacak.

Vatandaşa tasarruflarını döviz yerine yönlendirebileceği alternatif modeller geliştirilecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kararlılıkla hayata geçirileceği konusunda net mesajlar verdiği yeni ekonomi programının yol haritası ortaya çıkmaya başladı. 

İşte yeni programın çerçevesi ve bu kapsamda atılması planlanan adımlar:

HEDEF NE

Hedef faiz dışı unsurlarla Türk ekonomisinin cazibesinin yükseltilmesi.Yatırımlar ile ihracat ve buna bağlı olarak da istihdamın kalıcı şekilde arttırılması.

YAPISAL REFORMLAR

Hukuki ve ekonomik alandaki yapısal reformlar ile yeni politika desteklenecek. Tüm bunlar hayata geçirildiğinde piyasalardaki rekabet artacak, cari açık düşecek, fiyatlar ve kurlar da rasyonel bir noktaya gelecek.

İNDİRİME BİR SÜRE DAHA DEVAM

Düşük faiz politikası kalıcı olacak. Aralık ayında da faiz indirimi bekleniyor. Ancak 2022 ile birlikte indirim için piyasaların durumuna bakılacak.

GIDA VE KONUT

Bu süreçten en fazla etkilenecek düşük gelirlilere dönük çalışmalar devam ediyor. Asgari ücret, emeklilik, 3600 ek göstergenin yanısıra gıda ve konut arzı arttıracak önlemler devreye girecek. Bu iki alanda arz arttığında kiralar ve gıda fiyatları da aşağı inecek ve insanlar nefes alabilecek.

DÖVİZE ALTERNATİF ARAÇLAR

Finansal piyasalardaki çeşitliliğin arttırılmasına dönük de çalışmalar yapılıyor. Yeni tasarruf yöntemleri geliştirilerek vatandaşın döviz yerine alternatif yatırım araçlarına yönelmesinin sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Zübeyde Yalçın / Sabah


 

Yorumlar

V. Dönünekli İnsanlar dolar yerine altına yatırım yapsa ekonomi belki güçlenirdi. Çünkü geçmişte Osmanlı zamanında paranın altın karşılığı vardı ve Osmanlının son dönemlerinde 1 Osmanlı lirası 4 dolar civarındaydı. Ülkemizde altın bollaşırsa yine altın karşılığı olan paraya dönüş yapılabilir belki.