Yeni askerlik sistemi: Askerlik süresi düşüyor, bedelli kalıcı hale getiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirileceğini açıkladı. Buna göre zorunlu askerlik 6 aya indiriliyor. 6 aydan sonra isteyen maaş alarak 12 aya kadar askerlik yapabilecek. Peki yeni askerlik sistemi nedir, detayları nelerdir, askerlik kısalıyor mu, yedek subaylık duruyor mu, iki yıllık mezunlarına yedek subaylık veriliyor mu? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili bütün detaylar.

Google Haberlere Abone ol
Yeni askerlik sistemi: Askerlik süresi düşüyor, bedelli kalıcı hale getiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirileceğini açıkladı. Peki yeni askerlik sistemi nedir, detayları nelerdir, askerlik kısalıyor mu, yedek subaylık duruyor mu, iki yıllık mezunlarına yedek subaylık veriliyor mu? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili bütün detaylı bilgiler: Buna göre, zorunlu askerlik süresi yarı yarıya düşürülüyor. 6 ay zorunlu askerlik yapanlar, bu süre sonunda istedikleri halde kalabilir. Kaldıkları aylar için ise maaş almaya başlayacaklar. Yeni sistemde üniversite ve ve yüksek lisans mezunları için 12 aylık yedek subaylık sistemi devam edecek. İki yıllık mezunları için de yedek subaylık tercihi getiriliyor. Yedek subaylık yapanlara ilk iki ay harçlık verilecek. Sonrasında ise maaş ödenecek. Lise ve lisa altı asker adayları ise bir ay yedek, 5 ay asil olmak üzerde 6 ay askerlik yapacak. Bu altı aydan sonra isteyen terhis olabilecek. İsteyenler kalabilecek. Kalmak isteyenlere ise geri kalan süre için maaş bağlanacak. Bedelli askerlik uygulaması da kalıcı hale getiriliyor. Ancak her belli bir kontenjanla bedelli askerlik yapacak kişi sayısı alınacak. Öngörülen sayı ise şimdilik 145 bin kişi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir mitinginde yaptığı konuşmasında yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulunarak "Bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz, askerliği gençlerimiz için bir yük olmaktan kurtarıyoruz" dedi.

Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

Erdoğan, şöyle devam etti: "Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, "Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." dedi.

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." bilgisini paylaştı.

İlk etapta her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğini vurgulayan Erdoğan, "Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor." dedi.

Yorumlar