Yeni anayasa ile ilgili ilk konu başlıkları geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sinyalini verdiği ve Cumhur İttifakı ile birlikte çıkarılması beklenen yeni anayasanın ilk konu başlıkları kamuoyuna sızmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol
Yeni anayasa ile ilgili ilk konu başlıkları geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısını yaptığı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de olumlu cevap verdiği yeni anayasa konusunda merak edilen değişikliklerle ilgili ilk bilgiler kamuoyuna sızmaya başladı. Yeni anayasa ile ilgili ilk somut adım dün Ankara'da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı ortağı Bahçeli ile dün Beştepe Külliyesi'nde görüştü.

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının ardından yeni anayasa çalışmasının nasıl yapılacağı, nelerin değişeceği, en mühimi de de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne (CHS) dokunulup dokunulmayacağı ile iktidar-TBMM ilişkilerinin nasıl şekilleneceği tartışılıyor.

İşte Türkiye'nin ilk sivil anayasasına dair bilgiler;

İLK SİVİL ANAYASA OLACAK

Cumhur İttifakı'nın gündeme taşıyacağı yeni anayasanın çerçevesi ve konu başlıklarının şunlar olması bekleniyor: Türkiye, bütün anayasalarını darbe gibi olağanüstü dönemlerde yaptı. Halkın onayı alınmadı, içine sinmeyen anayasalara 'evet' demek zorunda kaldı. Yeni anayasa hayata geçirilebilirse millet iradesi ile yapılmış ilk sivil anayasa olacak. Buna bağlı olarak giriş bölümünden maddelerine kadar her şey bu sivil ve millet iradesine dayanan yönünü ortaya koyacak.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yeni anayasa önerisinde Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışmaya açılmayacak. Tam tersine eski sistemden kalan bazı uygulamalar Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre yeniden düzenlenecek. Kurumların konumu, kurumlar arasındaki ilişkiler buna göre yeniden inşa edilecek.

ABD BAŞKANLIK MODELİ

Yeni sistemin uygulanması ile ortaya çıkan bazı ihtiyaçlara ilişkin maddeler ele alınacak. Bunlar arasında Cumhurbaşkanının bazı konularda TBMM'ye yasa teklifi hazırlayıp sunabilmesi de yer alıyor. ABD Başkanlık Sisteminde bu uygulama bulunuyor.

DENETİM YETKİLİ SAYISI ARTABİLECEK

TBMM'nin denetim yetkisinin belli konularda artırılması gündeme gelebilecek. Bakanların belli aralıklar ile TBMM'ye gelip ilgili komisyonlara çalışmaları ile ilgili bilgi sunması, yazılı soru önergelerinin fonksiyonun artırılması değerlendiriliyor.

RUSYA'DA FECİ OLAY, 7. KATTAN BEBEĞİN ÜZERİNE DÜŞTÜ, İKİSİ DE ÖLDÜ

 

Yorumlar