Yemen'de ateşkes ihlaleri

- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği: - "Yemen'de ateşkes ihlali meşru hükümete karşı gelmenin devamıdır"

Google Haberlere Abone ol
Yemen'de ateşkes ihlaleri

ANKARA (AA) - Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Yemen'de Husiler ve müttefiklerinin ateşkes kararlarını ihlal etmesiyle ilgili olarak, "Bu milisler, vatanın geleceğini düşünmeksizin veya bu krizin insani yönüne aldırış etmeksizin kardeş Yemen halkını hiçe sayarak planlarını gerçekleştirmek için şiddet ve silah dilinden başka bir dil bilmez hale gelmiştir. Yemen'de ateşkes ihlali meşru hükümete karşı gelmenin devamıdır" ifadelerini kullandı.

Büyükelçilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de 19 Kasım'da insani yardımların yapılabilmesini amaçlayan 48 saatlik ateşkesin, Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih'e ait güçler tarafından 260'tan fazla kez ihlal edildiği belirtildi.

Husiler ve müttefiklerinin, Yemen'deki "acımasız, vahşi" tavırlarının devam ettiğini kaydeden Suud Büyükelçiliği, bu kişilerin aynı zamanda uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri de ihlal ettiğini aktardı.

Açıklamada, Arap Koalisyon Güçleri Komutanlığının yayımladığı bildiride, Husiler ve Salih'e ait güçlerin ateşkesi 205'i Yemen sınırılarında, 55'i ise Arabistan'ın Yemen sınır bölgesindeki Jazan ve Najran şehirlerine yönelik olmak üzere 260'tan fazla kere ihlal ettiği belirtildi.

20 Kasım'da yürürlüğe giren ateşkeste şimdiye kadar yapılan ihlaller şöyle:

- Yemen'in Aljouf, Midi, Taiz Mareb ve Aden şehirleri ve civarında 205'ten fazla ateşkes ihlali topçu atışı, havan topu, tank yanı sıra başka silahlar, obüsler, top atışları ve 23 mm çaplı toplarla gerçekleşti.

- Yemen'in Sahnulvatan bölgesine 2 adet füze atıldı.

- Saat 14.00-14.45 arasında 72. Tümen BMB tankları ile topa tutuldu.

- Saat 15.30'da fırlatılan Katyuşa füzesi Taiz şehrine düştü.

- Sana ve civarında ateşkes 12 kez ihlal edilerek, 23 mm ve 12,7 mm çaplı topların yanı sıra çeşitli silah ve araçlarla bombalandı.

- Aynı günün akşamı Midi şehrine yönelik başka bir füze atıldı. Bölgede, 23 mm çapında taramalı silahlarla elektrik santralinin hedef alındığı saldırıda meşru hükümet güçlerinden 4 kişi yaralandı.

Ateşkes süresince Suudi Arabistan topraklarına yapılan saldırılar da şu şekilde sıralandı:

- Suudi Arabistan'ın güneyindeki Jazan bölgesine, üçü 12.30-13.45 saatleri arasında olmak üzere 17 kez saldırıldı.

- Alfudna Merkezi'ne girilerek, 43 numaralı sınır bölgesi olan ''Alkhal Buyut Alsharif''e Husi Kuvvetlerince ateş açıldı. Suudi Arabistan kolluk kuvvetleri karşı koydu.

- Farklı şekillerde meydana gelen düşmanca ihlaller havan topları, topçu mermileri, 55 mm kalibrelik makinalı tüfekler ile bölge sınır işareti arkasından keskin nişancı atışları biçiminde devam etti.

- Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan Najran bölgesi, 45 kez ihlale maruz kaldı.

Büyükelçilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Tüm bu saldırılar, meşru hükümete karşı gelen ve geçmişteki anlaşmalara ve ateşkeslere riayet etmeyen bu milislerin sürdürdüğü aynı yaklaşımın devamı olarak meydana gelmiş olup, ayrıca siyasi çözüme ulaşmak amacıyla sarf edilen çabaları başarısız hale getirmeye yönelik aralıksız gayretlerini vurgulamaktadır.

Bu milisler, vatanın geleceğini düşünmeksizin veya bu krizin insani yönüne aldırış etmeksizin kardeş Yemen halkını hiçe sayarak planlarını gerçekleştirmek için şiddet ve silah dilinden başka bir dil bilmez hale gelmiştir."


Yorumlar