Yemek Sepeti ile işçileri arasında anlaşmazlık

Yemek Sepeti ile işçi sendikaları arasındaki tartışma giderek büyüyor. Şirketin CEO'su Nevzat Aydın, çalışanlarına tanıdıkları imkanları bir bir sayarken, kendilerine yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

Yemek Sepeti CEO'su Nevzat Aydın, şimdi de sendikalaşma konusunda işçileriyle yaşadıkları problemler üzerine açıklama yaptı. Nakliyat-İş Sendikası, Yemek Sepeti çalışanlarını kendisine üye yapmıştı, Yemek Sepeti ise iş kolunda değişikliğe giderek Nakliyat-İş'e üyeliği bulunan işçilerin üyeliğinin düşmesini sağlamıştı. Bu durum taraflar arasında sert tartışmalara neden oldu.

Aydın ise konuyla ilgili açıklamasında, "Beni linç edeceklerine, önce teşekkür etmeliler” dedi. Yemeksepeti içerisinde, özellikle pandemi dönemi çalışanların koşulları ile alakalı olarak sendikalaşma faaliyetleri başlamış durumda. Bu çalışmaların akabinde CEO Nevzat Aydın açıklama yaptı. “Bizi hunharca eleştirenler, beni trollerle linç edeceklerine, bu arkadaşlarımızı bu şartlarda çalıştırdığımız için teşekkür ederek işe başlamalılar önce” dedi.

Bir süredir süregelen Nakliyat-İş sendikası ile yemeksepeti yönetimi arasında anlaşmazlık sonrasında, yemeksepeti ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Eleştirilerin odak noktasında CEO Nevzat Aydın yer alıyordu. Bu konudaki sessizliğini sonunda bozan Nevzat Aydın attığı tweetlerde şöyle açıkladı:

“- Avrupa standartlarında sektörde benzeri olmayan kapsamda güvenlik ekipmanları

- İşe giriş sürecinde zorunlu kılınan, uzmanlar tarafından verilen Güvenli Sürüş Eğitimi

- Evlilikte ve çocuk doğumunda çeyrek altın.

- Ekstra çalışma saatleri için fazla mesai ücreti

- Aylık ortalama 650 TL yemek kartı ödemesi (günlük 25 TL)

- İlk iş gününden itibaren geçerli Allianz sigorta tarafından Tamamlayıcı Sağlık Sigortası…

Motorlu kurye arkadaşlarımızın standart sahip olduğu imkanlar:

- Sektör standartlarının ciddi üzerinde maaş

- Performans bazlı sipariş başına ekstra prim ücreti

- Online Bahşiş ücretleri

- 7/24 dönen vardiya sistemi (günlük ortalama 8 saat çalışma) …”

Nakliyat-İş sendikası yaptığı basın açıklaması ile Yemeksepeti işletmesinde yasal olarak örgütlenme başladığı ve çalışanların sendikaya üyeliklerini duyurmuştu.

Sendika devamında şu açıklamalarda bulunmuştu: “Bu çabalar sonucunda sendikamız, 6356 Sayılı Yasa uyarınca Bakanlığa sözleşme yetkisi için başvuru aşamasına gelmiştir. Bu aşamada işveren, hile, muvazaa ve resmi evrakta sahtecilik yaparak Bakanlık kayıtlarında taşımacılık işkolunda gözüken işçilerin tamamına yakınının işyerini ve işkolunu hukuksuz ve keyfi bir şekilde değiştirmiştir. Bunun sonucunda 2000 civarında sendikamız üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştür”

Sendika, faaliyetlerini Ülkemiz çapında sürdürmüş, bildiri dağıtmış ve imza kampanyası düzenlemişti.

Yorumlar