Yapı Kredi kadın istihdamında liderliğini sürdürüyor

- Kadın çalışan oranında sektördeki liderliğini sürdüren Yapı Kredi'nin toplam istihdam içindeki kadın çalışan oranı yüzde 62 oldu

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, kadın çalışan oranında sektördeki liderliğini sürdürürken, bankanın toplam istihdam içindeki kadın çalışan oranı yüzde 62 oldu.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre banka kadın çalışan oranında sektördeki liderliğini sürdürdü. 2017 yıl sonu itibarıyla toplam istihdamı içinde kadın çalışan oranının yüzde 62 olduğu banka, kadın yönetici sayısını ise 833 olarak açıkladı. Yapı Kredi'nin geçen yıl sonu itibarıyla yeni işe alımlardaki kadın istihdam oranı ise yüzde 61,3 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve bu bilincin toplumun her katmanına aşılanmasında öncü rol üstlendiklerini belirtti.

Yapı Kedi olarak kadınların iş hayatına katılımlarını bir medeniyet göstergesi olarak gördüklerini bildiren Erün, "Kadın çalışan oranı ile ekonomik ve toplumsal gelişim arasında güçlü bir bağ olduğu farklı araştırmalarca da kanıtlanmış durumda. Şu bir gerçek ki, sadece ülkemizin değil dünyanın da her anlamda gelişmesi ve herkes için daha iyi bir yere dönüşmesinin yolu cinsiyet eşitliğinden geçiyor." ifadelerini kullandı.

Erün, Yapı Kredi'nin sadece finans sektöründe değil, tüm sektörler için kadın istihdamı konusunda bir rol modele dönüştüğünün altını çizdi.

Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmakla kalmayıp, hayata geçiren bir banka olduklarını belirten Erün, "2017 yıl sonu verilerine göre toplam istihdamımız içinde yüzde 62 olan kadın çalışan oranı ile sektör lideriyiz. Ayrıca araştırmalara göre Türkiye'de kadın çalışan istihdamı konusunda en başarılı 5 şirket arasında yer alıyoruz. Yeni işe alımlarda kadın istihdam oranımız yüzde 61,3 seviyesindeyken, kadın yöneticilerimizin oranı ise yüzde 42." değerlendirmesini yaptı.


- "Yeni işe alımlarda kadın çalışan adaylarına öncelik tanıyoruz"


Erün, kadın ve erkek çalışan sayısının dengeli bir şekilde büyümesine özen gösterdiklerini belirterek, Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlılığın gelişmesi adına yaptıkları çalışmalar hakkında şunları kaydetti:

"Yapı Kredi olarak Koç Holding tarafından oluşturulan İş'te Eşitlik Bildirgesi'nde ve 'Ülkem için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum' projesinde yer alıyoruz. UN Women'in, 'HeForShe' ile '16 Günlük Aktivizm' kampanyalarının katılımcıları arasındayız. Aile içinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ev içinde demokrasinin güçlenmesi adına babaları odağına alan 'Babalar Değişiyor, Toplum Değişiyor' projesinde AÇEV ile iş birliği içerisindeyiz.

Ayrıca kadın çalışan istihdamı ve cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalarımızı güçlendirmeye yönelik 'Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri'ni (UN WEPs) imzacılarından biriyiz. Tüm bunların yanı sıra yeni işe alımlarda kadın çalışan adaylarına öncelik tanıyoruz. Eğitim ve yedekleme planlamaları gibi insan kaynakları uygulamalarımızda kadın-erkek çalışan sayımızın dengeli olmasına dikkat ediyoruz. Gelecek yıllarda da kadın çalışan istihdamı konusunda kendi sektörümüzün yanı sıra diğer sektörlere de örnek teşkil edecek çalışmalarımız olmaya devam edecek."

Yorumlar