Yangınları kim çıkarıyor, yangınları kim üstlendi? Manavgat, Marmaris, Silifke, Bodrum

Yangınları kim çıkardı, Manavgat yangınını kim çıkardı, yangınları kim üstlendi soruları Türkiye genelinde dün meydana gelen 44'ten fazla yangın sonrasında merakla sorulmaya başlandı. Yangınlarla alakalı şu ana kadar 2 kişi tutuklanırken, gözaltına alınanlarla alakalı ise henüz bir karar çıkmadı.

Google Haberlere Abone ol

Yangınları kim çıkardı, ormanları kim yakıyor, Manavgatları kim çıkarıyor, yangınları üstlenen oldu mu, Marmaris, Manavgat, Silifke dahil yangınları kim çıkarıyor, yangınları üstlenen var mı? Türkiye genelinde dün 40'tan fazla noktada yangın çıktı. Yangınların en büyüğü Manavgat ilçesinde yaşandı. İlçe büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Yangnların kimin çıkardığı konusunda kamuoyunda büyük bir merak söz konusuyken bu konuda resmi makamlardan gelen açıklamalar merakla takip ediliyor. Resmi makamlardan gelen açıklamaların çoğunluğunda soruşturmaların devam ettiği, sosyal medyadaki spekülasyonlara kulak asılmaması öneriliyor. Son olarak Marmaris'teki yangının kimin çıkardığı ise belli oldu. Peki, bu yangınları kim çıkarıyor? Yangınları şu ana kadar üstlenen oldu mu? Marmaris yangının kim çıkardı? Manavgat yangının kim çıkardı, yangın neden çıktı? 

Yangınları kim çıkarıyor, yangınları kim üstlendi? Manavgat, Marmaris, Silifke, Bodrum
Manavgat yangınını kim çıkardı, yangınları kim üstlendi?

 

Türkiye genelinde çıkan yangınların tamamı şüpheli olarak değerlendiriliyor. Çünkü, aynı ilçede 4 farklı noktada aynı anda doğal yollarla yangın çıkması imkansız olarak değerlendiriliyor. Öte yandan yangınların Adana, Antalya, Mersin, Osmaniye, Kayseri, Ankara gibi illerde aynı anda ortaya çıkması da şüpheleri artırdı. 

Bakan Bekir Pakdemirli ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki 4 noktada başlayan ve geniş alana yayılan yangın bölgesinde incelemede bulundu.

Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde çıkan yangınlardan 31'inin kontrol altında olduğunu, 10 yangını da kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yangınları kim çıkarıyor, yangınları kim üstlendi? Manavgat, Marmaris, Silifke, Bodrum
Manavgat yangınını kim çıkardı, yangınları kim üstlendi?

 

Adana'daki orman yangınlarıyla ilgili de bilgi veren Pakdemirli, şunları kaydetti: "Antalya Manavgat yangınımız kontrol altında ancak gece saatlerinde Akseki'de çıkan bir yangın hala devam ediyor. Kayseri Yahyalı'da bir yangın var. Mersin'in Aydıncık ilçesinde yangın devam ediyor. Silifke'deki yangının yüksek gerilim hattından olduğu düşünülüyor. Yangınları kontrol altına almak için 3 uçak, 29 helikopter, 458 arazöz ve 1832 personel, bu alanda görev yapmaktadır. Maalesef bir kaybımız var. Akseki Kepezbeleni Mahallesi'nde 82 yaşındaki bir vatandaşımız vefat etmiştir. Malımız önemli ama hiçbir şey canımızdan daha önemli değil. Kepezbeleni boşaltılırken evinde yalnız kalan 82 yaşındaki bir amcamız vefat etmiş durumda. Anonslara ve çağrılara uymamız gerekiyor."

Bazı mahallelerin tahliye edildiğini anlatan Pakdemirli, "Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var. Hayati tehlikeleri yok, restorancı oldukları tahmin ediliyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, yangınlara havadan müdahalenin sabahın erken saatlerinde başladığını, zorlu şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi.

Çalışmalarda önceliklerinin yerleşim yerleri olduğunu vurgulayan Pakdemirli, rüzgarın çok kuvvetli, nemin de düşük olması nedeniyle çalışmaların zorlaştığını bildirdi.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü ifade eden Pakdemirli, "Elbette yangınların tespiti son derece önemli ama şu anda tespitten çok yangınların kontrol altına alınması, mümkünse cana ve mala zarar gelmemesi konusu daha önemli. Arkadaşlarımız çalışıyorlar." dedi.

Pakdemirli, tüm kamu kurumlarının da çalışmalara destek verdiğini söyleyerek, en kısa zamanda yangınları kontrol altına almak için cansiperane çalışıldığını kaydetti.

Vatandaşlara emniyetin, jandarmanın, AFAD'ın çağrılarına uymaları yönünde çağrıda bulunan Pakdemirli, "Boşaltılması gereken yerleri boşaltalım. Şu an itibarıyla önemli bir yerleşim yeri tehdidi yok, cana yönelik bir tehdit yok ama ilerleyen saatlerde rüzgarın yön değiştirmesiyle beraber ek tedbirler alma ihtimalimiz olabilir." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Akseki'deki yangında bir kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, başsağlığı diledi.

Yangınları kim çıkarıyor, yangınları kim üstlendi? Manavgat, Marmaris, Silifke, Bodrum
Çavuşoğlu, "Temennimiz hem Manavgat'taki hem de Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesidir." dedi.

 

Gece boyunca yangınla mücadelenin devam ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, kendilerinin de hastanede tedavi gören vatandaşları ziyaret ettiklerini söyledi. Sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Temennimiz hem Manavgat'taki hem de Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesidir." dedi.

Orman teşkilatı, belediyeler başta olmak üzere tüm kurumların gayretli şekilde çalıştığını dile getiren Çavuşoğlu, "İnşallah can kaybı olmadan yangınları kontrol altına alıp söndürürüz." ifadesini kullandı.

OSMANİYE'DE 4 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Manavgat'taki yangınlarla ilgili soruşturma hala devam ederken; Osmaniye'de 5 şüpheli yangınlar nedeniyel gözaltına alındı. Gözaltına alınanların yangınla ilgisinin olup olmadığı ise soruşturma sonucunda belli olacak.

AK PARTİLİ BİRİNCİ: PKK ÇIKARDI

Yangınların kim ya da kimler tarafından çıkarıldığına dair henüz resmi bir açıklama gelmezken; AK Parti MYK üyesi Mücahit Birinci, yangınların, eylemleri neredeyse sıfır hale gelen PKK tarafından çıkarıldığını ileri sürdü. 

Birinci, Twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: 

Yerleşim yerlerine en yakın yerlerde çıkarılan bu yangınlar, eylemleri neredeyse sıfırlanan PKK terör örgütünün işi gibi gözüküyor. Bu hainler tüm canlalıranı düşmanı!

Manavgat yangınını kim çıkardı, yangınları kim üstlendi?
Manavgat yangınını kim çıkardı, yangınları kim üstlendi?

 

İLK RESMİ AÇIKLAMA

Yangınların çıkış sebebi veya yangını kimin çıkardığına yönelik ilk resmi açıklama İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun, yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine kapsamlı soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa zamanda doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir" ifadelerini kullandı. 

MANAVGAT KAYKAMI

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit yaptığı son dakika açıklamasında, yangının çıkış nedeniyle ilgili de değerlendirmede bulundu. Yiğit, "Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Sebebi ile ilgili yoğun bir çalışma söz konusu. Sebebini yetkililer açıklayacak." dedi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçede dört farklı noktada meydana gelen yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Manavgat ilçesinde 28/07/2021 günü öğle saatlerinde ilçenin farklı noktalarında başlayan orman yangınlarının yerleşim yerlerine sıçraması, bazı evlerin zarar görmesi ve birçok vatandaşımızın yaralanması üzerine Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığımızca olayın tüm yönleriyle araştırılması amacıyla derhal soruşturma işlemlerine başlanılmıştır” denildi.

MARMARİS'TEKİ YANGININ NEDENİ BELLİ OLDU

Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınına, biri 8 diğeri 10 yaşındaki 2 çocuğun neden olduğu ileri sürüldü. Gözaltına alınan çocukların, pedagog eşliğinde ifadeleri alınacak.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığınca, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, bugün saat 13.15 sıralarında Marmaris ilçesine bağlı Armutalan mevkisinde çıkan orman yangınına ilişkin, "Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup, yangın tüm yönleriyle ve titizlikle incelenmektedir." ifadesine yer verildi.

Bunun üzerine Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği ekipleri, 10 yaşlarında 2 çocuğun pedagog eşliğinde ifadelerini aldı. Çocukların, “Kitap yakıyorduk. Bir anda alev çoğaldı. Kola şişesine su doldurup söndürmek istedik. Sönmedi. Biz de kaçtık” dediği öğrenildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'DAN SON AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(Yangınları) Kim yaptı? Vatandaşların da bizim de şüphelerimiz var. Tüm kurumlarımız hassas bir çalışma yürütüyor. Gözaltına alınan şüpheliler de var" dedi.

İKİ TUTUKLAMA

Yangınlarla alakalı şu ana kadar 2 kişi tutuklandı. Tutuklulardan biri Ankara'nın Polatlı ilçesinde askeri kışlanın yakılmasıyla ilgiliyken diğeri de Muğla'nın Milas ilçesindeki yangınla ilgili oldu. 

Manavgat, Silifke, Marmaris'teki yangınlarla ilgili ise henüz bir tutuklama kararı yok.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BU KONUDA İLK YORUM

Yangınları kim çıkarıyor veya orman yangınlarını terör örgütü PKK mı çıkarıyor sorularıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ilk kez bir değerlendirme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Orman yangınlarında terör şüphesi) Böyle bir irtibat tespit edersek ki şimdiden bazı emarelere ulaşıldı, sonu nereye giderse gitsin takip edecek, gereğini yapacağız." dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK ÜSTLENDİ İDDİASI

Yangınları terör örgütü PKK'nın alt gruplarından "Ateşin Çocukları" isimli bir grubun üstlendiği belirtiliyor. Grup adına sosyal medya hesaplarından yapıldığı belirtilen açıklamalarda, yangınların Türkiye'ye yönelik saldırı amacıyla düzenlendiği belirtildi.


 

Yorumlar

ali Yangını çıkaranların Allah belalarını versin