World E-Commerce Forum İstanbul'da yapılacak

"10’dan fazla global pazaryerinin üst düzey temsilcileri Türk girişimcilerle buluşacak"

Google Haberlere Abone ol
World E-Commerce Forum İstanbul'da yapılacak

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Avrupa’nın en büyük e-ticaret buluşmasını İstanbul’da gerçekleştireceklerini belirterek, "10’dan fazla global pazaryerinin üst düzey temsilcileri Türk girişimcilerle buluşacak. Etkinlikte 2,5 milyar dolarlık iş hacmi oluşacak." dedi.

Uluslararası e-ticaret ve e-ihracat platformu WORLDEF tarafından bu yıl 9’uncu kez düzenlenecek World E-Commerce Forum, 28-30 Eylül tarihleri arasında, İstanbul Wow Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Dünya e-ticaret pastasında 250 milyar dolar pay alan uluslararası aktörleri Türk tedarikçilerle buluşturacak olan etkinlik, 34 ülkeden 20 bine yakın katılımcıyı ağırlayacak.

Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER), E-Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Kargoist ve Startup Centrum tarafından desteklenen World E-Commerce Forum’un ana iş ortağı META olurken, ana sponsorluğunu ise Türkiye İş Bankası üstlenecek. E-ihracata ivme kazandıracak olan World E-Commerce Forum, e-ihracat yapmak isteyen firmalara, e-ticaret liderleriyle yüz yüze görüşme fırsatı sunacak.

- Avrupa’nın en büyük e-ticaret buluşması

World E-commerce Forum için İstanbul Point Otel’de düzenlenen basın toplantısına WORLDEF Başkanı Ömer Nart, ShopiVerse Üst Yöneticisi (CEO) Orxan Isayev, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, ToptanTR Genel Müdür Yardımcısı Hayriye Mumcuoğulları ve PraPazar Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Akmermer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Avrupa’nın en büyük e-ticaret buluşmasının İstanbul’da gerçekleşeceğini söyledi. World E-Commerce Forum’un özellikle e-ihracata ivme kazandıracak bir potansiyel taşıdığının altını çizen Nart, "Türkiye’nin toplam e-ihracatı 2 milyar dolar. Foruma katılacak pazaryerlerinin toplam pazar hacmi ise 250 milyar dolar. Türk üretici ve e-ticaret şirketlerinin yüzde 1 pay aldığı bir senaryoda, 2,5 milyar dolarlık bir pazar payı oluşacak. E-ihracat yapmak isteyen ancak gerekli networkü olmayan ya da yurtdışı bağlantılar kuramayan firmalar, hedef pazarlardaki e-ticaret aktörleri ve profesyonellerle burada yüz yüze görüşme fırsatı bulacak." diye konuştu.

- Küresel merkez olacak

Nart, World E-Commerce Forum’u globalleştirdiklerini anlatarak, "Farklı ülkelerden devlet başkanlarını, başbakanları ve bakanları ağırlayacağız. Böylece Türkiye’yi küresel e-ticaret merkezi yapma vizyonuna katkı sağlamış olacağız. Bunun ilk ayağını ise ABD LasVegas’tan başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

World E-Commerce Forum Global Meeting etkinliğinin 2023 yılı mart ayında LasVegas’ta düzenleneceğini anlatan Nart, burada binden fazla firmanın ağırlanacağını kaydetti. Nart, dünya e-ticaret ekosisteminin bütün paydaşlarının bu etkinlikte buluşacağını vurguladı.

- E-ihracat 5 yılda 6 kat büyüyecek

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın da salgın sonrası e-ticaretteki yükselişe dikkati çekti.

2019 yılında salgının hemen öncesinde e-ticaretin küresel anlamda yüzde 15 gibi bir paya sahip olduğunu kaydeden Ayyarkın, 2021’e gelindiğinde bu rakamın yüzde 21’e yükseldiğini kaydederek, "Bu yılı da yüzde 22 gibi bir oranla kapatması öngörülüyor. Küresel ekonomik sıkıntılara rağmen sürekli büyüyen ve ivmesini de artıran bir sektörden söz ediyoruz. Türkiye’deki e-ticaretin hızlı büyümesinde e-ihracatın da payı yadsınamaz. E-ihracat ülkemizde geçen yıl yüzde 1 seviyelerinde 1,5 milyar dolarĺık bir seviyesindeydi. Şubat 2022de 2,5 milyar doları geçti. Önümüzdeki dönemde 6 kat daha büyüyebilecek potansiyele sahip. Ülkemize e-ihracatla 10 milyar dolarlık bir gelir getirmek için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye ürünlerin kalite, marka ve imaj sıralamasında dünyada 8'inci"

Türkiye’nin lojistik anlamında çok ciddi avantajlarının bulunduğunu söyleyen ShopiVerse CEO’su Orxan Isayev de Türkiye'de üretilen ürünlerin kalite, marka ve imaj sıralamasında dünyada 8. sırada yer aldığını söyledi.

Hükümetin açıkladığı e-ticaret ve e-ihracat teşviklerinin ihracatçı için çok değerli olduğuna dikkati çeken Isayev, "Üretim kapasitemiz var ama cesaret ve iletişim kısmında eksiklerimiz söz konusu. World E-commerce Forum sektördeki bu eksiği tamamlayacak." dedi.

PraPazar Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Akmermer de salgının e-ticareti çok hızlandırdığını belirterek, "E-ihracatta devletin de çok ciddi destekleri var ve bu destekler de sektörün önünü açacak. World E-commerce Forum, bu anlamda Türkiye’de alanında yapılmış en önemli organizasyon." ifadelerini kullandı.

ToptanTR Genel Müdür Yardımcısı Hayriye Mumcuoğulları ise dünyanın salgın sonrasında oluşan zorlu konjonktürde değişim sancıları yaşadığını kaydetti.

- Forum’da 40’ın üzerinde e-ticaret ve e-ihracat platformu buluşacak

Yapılan açıklamaya göre ayrıca, Çin merkezli Aliexpress’ten Avrupa’nın en büyük pazaryeri Zalando’ya, Rusya’nın e-ticaret devi Ozon’dan dünya genelinde 100'den fazla ülkede hizmet veren Letonya merkezli pazaryeri Joom’a, Birleşik Krallık’tan dünyanın her yerindeki perakendecilere çevrimiçi platform sunan Fruugo’dan Polonya Merkezli Allegro ve Çin merkezli Shein’e kadar dünya e-ticaret devlerinin katılacağı World E-Commerce Forum’da, 10’dan fazla global pazaryeri bulunacak.

Trendyol, Hepsi Burada, N11.com, Morhipo, Çiçek Sepeti, Brendfoni, Vartabi gibi Türkiye’nin e-ticaret lideri şirketlerinin de katılacağı etkinlikte, çok sayıda global markanın ise temsilcileri yer alacak. Türkiye ve yurt dışından 80’den fazla perakende markasının da katılacağı World E-Commerce Forum’da 40’ın üzerinde e-ticaret ve e-ihracat platformu buluşacak.

Yorumlar