Virüs depremi: Nissan kapattı, Renault işten attı!

Dünyaca ünlü otomotiv markası Renault, koronavirüs krizi nedeniyle 15 bin işçisini işten atmak zorunda kaldığını açıkladı. Öte yandan Japon otomotovi devi Nissan da İspanya'daki fabrikasını kapattı.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsün dünya üzerinde neden olduğu tahribatın etkileri her geçen gün kendini daha da acımasız bir şekilde hissettiriyor. Fransız otomobil üreticisi Renault, dünya genelinde 15 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Korona virüsü salgını nedeniyle satışları düşen ve Nissan ile ortaklığı nedeniyle zor bir süreçten geçen Renault yeni bir işbirliği modeline geçtiği duyuruldu.

Renault CEO’su Clotilde Delbos tarafından yapılan açıklamada iş gücünün azaltılması planı kapsamında Fransa’da 4 bin 600, dünya genelinde ise 10 bini aşkın kişinin işten çıkarılacağı belirtildi. Fransız otomobil şirketinin Türkiye’de de fabrikası bulunuyor. Türkiye’de Renault marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriliyor.

JAPON DEVİ DE İSPANYA'DAKİ FABRİKASINI KAPATMIŞTI

Renault’un stratejik ortağı Nissan da dün İspanya’daki fabrikasını kapatma kararı almıştı. İspanya hükümeti, Japon otomobil devi Nissan’ın Katalonya bölgesindeki üretim tesislerini kapatma kararı aldığını ve karar neticesinde yaklaşık 3 bin doğrudan iş kaybına neden olduğunu bildirdi.

Korona virüsü salgınında yaşanan talep düşüklüğü sebebiyle, Japon firmaların ülke içi ve dışında fabrikaların geçici kapatması araç üretimini düşürdü. Nisan ayında küresel çapta Toyota, Honda, Nissan, Subaru firmalarının yer aldığı başlıca 8 Japon otomobil firmasınca 916 bin 200 araç üretildi. Üretim bandında, Nisan 2019’a kıyasla yüzde 60,9 düşüş yaşanırken, Toyota yüzde 50, Honda yüzde 52, Nissan yüzde 62 seviyesinde kayıp yaşadı. (Kaynak: euronews)

Yorumlar