"Vicdan Konvoyu"na Siirt ve Bingöl'den destek

- Siirt ve Bingöl'de bir grup gönüllü kadın, Suriye'de Esed rejimince hapishanelerde işkenceye uğrayan kadınların sesini duyurmak için organize edilen "Vicdan Konvoyu"na destek amacıyla Hatay'a uğurlandı

Google Haberlere Abone ol

SİİRT / BİNGÖL (AA) - Siirt ve Bingöl'den gönüllü kadınlar, Suriye'de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı tutulan ve işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için organize edilen "Vicdan Konvoyu"na destek amacıyla Hatay'a uğurlandı.

Siirt'te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar adına konuşan Siirt Genç İHH Başkanı Zehra Erdal, Suriye'deki savaşın 7 yıldır sürdüğünü ve 100 binlerce insanın canlı yayında katledildiğini söyledi.

Tespit edilebilen 13 bin 581 kadının Suriye rejiminin zindanlarında işkence ve diğer zalimane muamelelere maruz kaldığını ve tecavüze uğradığını vurgulayan Erdal, şöyle konuştu:

"Şu an 417'si kız çocuğu olmak üzere tespit edilebilen 6 bin 736 kadın halen bu vahşeti yaşıyor. Suriye rejiminin zindanlarında ölmeyi bekliyor. Tecavüz ve işkence mağduru kadınlardan bazıları intihar ettiler. Kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulma, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Suriye rejimi kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır. Biz kadınlar Suriye zindanlarındaki kız kardeşlerimizin acı ve çaresizlik içerisindeki çığlıklarını duyuyoruz. 7 yıldır bekliyoruz, kimse onlar için bir çaba içerisine girmiyor, artık yeter. Onları duymamızı istiyorlar, biz onlar için bir şeyler yapmaya karar verdik."

Suriye'de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen dramlarına dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirten Erdal, " 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sabahı Hatay'dan dünyaya sesleneceğiz. Sembolümüz olan oyalı yazmaları mahpus kadınlarımız adına taşıyacağız." dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar dualarla Hatay'a gitmek üzere yola çıktı.

- Bingöl

Bingöl Merkez Kültür Mahallesi'nde kadınlar, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öcülüğünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan İHH Yetim Birimi Başkanı Gülhan Uslu, Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini duyurmak istediklerini söyledi. 6 bin 736 kadının hapishanelerde işkence gördüğünü belirten Uslu, farklı ülkelerden birçok kadının konvoya destek verdiğini vurguladı.

Uslu, şöyle dedi:

"Dünyanın dört bir yanından din, dil, ırk fark etmeden bir dünya kadın toplandık, insanlığın vicdanına doğru yola çıkıyoruz. Suriye hapishanelerinde beklenen vicdanın, bu konvoyda olduğunu söylemek üzere yola çıkıyoruz. Üzgünüz. Gökyüzü gibi 7 yıldır ağlıyoruz. Dünya sessiz kaldıkça siz daha fazla eziliyorsunuz. Üzgünüz. Dünya sessiz kaldıkça zalimler cesaret buluyorlar. Çok beklediğinizi biliyoruz. 'Nerede insanlık?' dediğinizi duyuyoruz. Biz buradayız Suriyeli kardeşim. Seni terk etmedik, terk etmeyeceğiz. Seni kurtarmak için yola çıkıyoruz . Seni kurtarmanın, seni yaşatmanın bütün insanlığı yaşatmak, ümidi yaşatmak, yaşamı yaşatmak olduğunu biliyoruz."

Açıklamanın ardından kadınlar dualarla uğurlandı.

Yorumlar