Venezuela'da darbe girişimi, asker sokağa indi

Son Dakika Haberi: Venezuela'da Maduro hükümeti, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido'ya bağlı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin darbeyi açıkça desteklediği Venezuela'da Amerikan destekli muhalfiler sonunda darbe girişimine açıktan başladı. Darbe girişimiyle birlikte artık Venezuela'daki muhalif liderler isyancılarla birlikte hareket etmiş oldular. Darbe girişiminin bastırılmasından sonra muhalif liderlerin ya kaçması ya da cezaevlerine girmesi bekleniyor.

Venezuela'da aylardır süren kriz darbe girişimine dönüştü. Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido resmi Twitter hesabından darbe girişimini başlattıklarını duyurdu.

Venezuela hükümeti ise, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Darbe girişimini Twitter hesabından duyuran Juan Guaido, halkı sokağa davet etti. Öte yandan Guadio, başkent Caracas ve havalimanında askere destek verilmesi çağrısında bulundu.

Diğer bir muhalif lider olan Lopez, darbeci askerlerle birlikte sokaklarda görülüyor. Birkaç askerin etrafında çember oluşturduğu Lopez sık sık telefonla bir yerlerle konuşuyor.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, "sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini" askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı.

Venezuela'da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinde yayınladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı.

Guaido, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı.

Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

Guaido, "Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harakete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi." dedi.

Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtildi.

KURUCU MECLİS'TEN MADURO'YU KORUMA ÇAĞRISI

Bu arada, Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar