Vehbi Karakaş kimdir, nerelidir?

Dr. Vehbi Karakaş kimdir, nerelidir, yaşı kaç gibi sorular son günlerde FOX TV'de yayınlanan "Fatih Savaş ile Sahur Sohbetleri" isimli programa katılarak yaptığı yorumlardan sonra yeniden gündeme geldi. İşte çeşitli gazetelerde yazarlık da yapan Karakaş'in biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Dr. Vehbi Karakaş kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, uzmanlık alanı nedir, ne mezunudur, gibi sorular son günlerde yeniden sorulmaya başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok ilahiyatçı yeniden vatandaşın karşısına çıkmaya başladı. Haliyle vatandaş da onların kim olduğunu merak ediyor. Peki, Vehbi Karakaş kimdir, nerelidir? 

VEHBİ KARAKAŞ KİMDİR? 

Vehbi Karakaş ilahiyatçı yazardır. Yeni Şafak, Yeni Asya, Akit gibi gazetelerde yazıları çıktı. Çeşitli dernekler, sivil toplum kuruluşlarında, vakıflarda düzenlenen dini etkinliklerde yer alır, konferanslara katılarak vaaz verir.

66 yaşında olan Vehbi Karakaş 10 Mayıs 1954 tarihinde Erzurum'un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. 

İlahiyatçı Yazar Vehbi Karakaş, ilkokulu doğduğu köyde Kutlutaş köyünde bitirdi.

Daha sonra 1974 yılında Erzurum İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu.

Türkiye'nin en çalkantılı, en karmaşalı dönemi olan ve bir yıl sonra darbenin yaşanacağı bilinmeyen 1979 yılında Yüksek İslâm Enstitüsü'nden mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra Şırnak'ın Uludere ilçesine müftü olarak gönderildi.

Bir süre Erzurum İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik yaptı.

1982’de öğretmenlikten istifa ederek bir camide imam hatip oldu.

Vaaz, hutbe ve konferansları ilgi ile izlendi.

Daha sonra yeniden üniversiye döndü ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Kur’an’da Emanet” konulu teziyle (1993), doktorasını Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Âlûsî’nin Tefsiri’nde Ayetlerin İşârî Açıdan Yorumu” konulu teziyle tam amladı.

Çalışmalarını Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Eğitimi Dalında öğretim üyesi olarak sürdürdü.

İlk yazısı 1976’da Yeni Asya gazetesinde yayımlandı. Sonraki yıllarda yazıları Zaman, Yeni Şafak, Yeni Asya, Akit gazeteleri ile Zafer, Altınoluk gibi dergilerde yer aldı. Yerel bir radyoda ve televizyonda program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı.

VEHBİ KARAKAŞ ESERLERİ ŞÖYLEDİR

Çağın Anlayışına Hitap (1985), Hitap Çiçekleri (1986), Hürriyet Kurbanları (1987), Nasıl Müslümanız (1990), Fakirler ve Zenginler (1993), Müslüman’a Muhtacız (1993), Niçin Namaz (1995), Kıyamet Yaklaşıyor (1995), Kur’an ve Hadisler Işığında Emanet (1995), Kâinatın Efendisine Bağrını Açan Uhud (1996), Ölüm Diriliş ve Reenkarnasyon (1997), Depremin Hatırlattıkları (1999), Niçin Zekat (2002), Niçin Kur’an (2003), Cennet Nerede (2003), Hicazlı Sevgili (2003), Nasıl Namaz (2004).

Yorumlar