Vatandaşa sokağa çıkma yasağı isteyip istemediği soruldu

Vatandaşın tamamına yakını koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymayanlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istiyor.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere rağmen virüs salgını giderek yayılıyor. Bazı vatandaşların kurallara uymaması, ülke genelindeki hareketliliğin sona erdirilmesi kuralına kimsenin riayet etmemesi nedeniyle salgın yayılıyor. Yapılan araştırmalara göre vatandaş da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden yana bir tavır sergiliyor. 

Araştırma şirketi Areda Survey’in "Koranavirüse Bakış Araştırması" başlıklı çalışması dünyada 700 binden fazla insana bulaşan, 35 bin kişinin de ölümüne neden olan virüse vatandaşların bakış açısını ortaya koydu. Çalışmaya Türkiye genelinde her yaş grubundan 3 bin 670 kişi katıldı. Vatandaşlar devletin aldığı tedbirleri yerinde buldu. Ankette, vatandaşlar gönüllü karantina yerine zorunlu karantina uygulanmasının gerektiğini belirtti.

VATANDAŞ DAHA SERT TEDBİR İSTİYOR

65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma sınırlandırılması sorusunun da sorulduğu ankette, katılımcıların yüzde 90,4’ü yasağı doğru bulurken yüzde 9,6’sı da yanlış buldu. Yaşlı vatandaşlara yönelik getirilen sokağa çıkma yasağına ilişkin ankete katılan vatandaşlardan yüzde 71,4’ü yaşlıların ihtiyaçlarının devlet görevlileri tarafından yerine getirilmesini, yüzde 17,7’si ısrarla sokağa çıkmaya çalışanlara para cezası verilmesini, yüzde 6,3’ü emekli maaşlarının evlerde ödenmesi gerektiği yanıtını verdi.

Geniş kapsamlı yapılan ankete katılanların yüzde 70,5’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 7 maddelik tedbir paketini daha radikal önlemler alınmalı diye yanıtlarken, yüzde 29,5’i alınan önlemleri şu anlık yeterli bulduğunu söyledi.

Yorumlar