Van Gölü'ndeki göçmen faciasında yeni gelişme

Van Gölü'nde batan kaçakçı teknelerinde bulunan göçmenlerden yeni acı haberler geliyor.

Google Haberlere Abone ol

Van Gölü'nde batan ve 5 gün önce yeri tespit edilen teknede row cihazıyla yapılan çalışmalarda 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Aramalarda şu ana kadar bulunan ceset sayısı 21'e ulaşmış oldu.Yaklaşık iki bir hafta önce kaçakçı teknelerine bindirildiği ve sayıları 55-60 arası olduğu tahmin edilen göçmenlerden günlerdir haber alınamıyordu. Yapılan çalışmalar neticesinde teknenin battığı öğrenilmişti. Batan teknenin yeri bulundu. Tekneden şu ana kadar 23 ceset çıkarıldı.

Van'da 27 Haziran'da göle açılan teknenin batması sonucu kaybolan kişilerden 2'sinin daha cesedine ulaşıldı. Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nden açılan ve bir daha haber alınamayan tekne ile içindeki kişilerin cesetlerinin çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Çarpanak Adası açıklarında jandarma, jandarma timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla batan teknenin bulunduğu bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Sabah saatlerinde bölgede yabancı uyruklu oldukları değerlendirilen 2 kişinin cesedini bulan ekipler, devam eden çalışmalarda teknedeki 2 kişinin daha cesedine ulaştı.

Bugün çıkarılan 4 cesetle birlikte ulaşılan ceset sayısı 23'e yükseldi.

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nde 27 Haziran'da tekneleriyle Van Gölü'ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş'tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ile çevresinde yürütülen arama çalışmalarında tekne Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulunmuş ve 5 kişi tutuklanmıştı.

EMEKLİ HAKİM GİZLİ KAMERA ÇEKİMLERİ YAPARKEN YAKALANDI

 

Yorumlar