Valiliğe 1. Tank Taburu görevlendirilmiş

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Gaziantep'te konuşlu 5. Zırhlı Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, 31'i tutuklu 42 sanığın yargılanması devam ediyor - Tutuklu sanık eski Yüzbaşı Fatih Kara: - "Kurmay başkanı Hakan Çınar (tutuklu) bana kışla emniyetini verdi, zaten görevim buydu. Valiliğe 1. tank taburunun görevlendirildiğini duydum. Ben görevlendirilmenin amacı neydi bilmiyorum. Darbeye yönelik bir hareket olarak değerlendirmedim. Hakan Çınar'ın böyle bir kalkışmanın içinde olacağı aklımın ucundan geçmedi"

Google Haberlere Abone ol
Valiliğe 1. Tank Taburu görevlendirilmiş

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında kentte konuşlu 5. Zırhlı Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada 31'i tutuklu 42 sanığın yargılanması devam ediyor.

8. Ağır Ceza Mahkemesinde geçen hafta görülmeye başlanan ve bugün devam eden duruşmaya, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edilen eski Tuğgeneral Murat Soysal'ın da aralarında yer aldığı 42 sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.

TBMM ve Başbakanlık avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada söz alan tutuklu sanık Tarık Çaydere, göreve başlayalı 7-8 gün olduğunu ve 15 Temmuz günü saat 23.45'te mesaj geldiğini ve göreve gittiğini anlattı.

Yoklama alındığını, araç ve mürettebat yoklamalarını verdiklerini aktaran Çaydere, "Bizim bunları bildirdiğimiz saatte kalkışma belliydi. Komutanların açıklamalarını dinledik, Cumhurbaşkanımızın, açıklaması gördük. Ancak bizden istenenler kanunsuz emir değildi. Normal yoklama emridir." dedi.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz'ın, "Kalkışma olmuş komutanın tank sorması normal mi? Ne yapacak tankla hiç düşünmedin mi?" sorusuna sanık Çaydere, şunları söyledi:

"Herkes kalkışma yapmıyor ki. İstanbul ve Ankara yapıyordu. Ben darbe için sayım istendiğini düşünmedim, benim bulunduğum ortamda böyle bir şey yoktu. Benim sıkı yönetim emrinden yada toplantıda olanlarla ilgili haberim yoktu. Bölük komutanı yoklama çerçevesinde istediği için tank mürettebat listesi oluşturdum. Ben tugayda ne olup bittiğini bilmiyordum."

Tutuksuz sanık Koray Ersoy, halen görevde olduğunu 15 Temmuz günü, misafiri olduğunu saat 01.15'te Bayram Maşa'nın (tutuklu) arayarak, kendisini aramayı unuttuklarını ve tabur komutanının emriyle mesaiye gelmem gerektiğini söyledi.

Saat 01.30 gibi nizamiyeden giriş yaptığını dönemin tabur komutanı Metin Gültekin'in (tutuklu) taburda gerçekleştirdiği toplantıya katıldığını aktaran Ersoy, "Toplantıda tankla ilgili konuşulan mevzuyu tam hatırlamıyorum ancak mürettebat sayılarıyla ilgili bilgi verildiğini hatırlıyorum. İddianamede geçen emirleri benden önce verildiğini iddianameyi okuyunca anladım." ifadesini kullandı.

Başkan Durmaz’ın "Toplantıda neler hissettin?" sorusunu sanık, "Bizim taburumuzda ve tugayımızda şüphe edecek hiçbir şey olmadı. Eğer olsaydı gerekli cevabı verirdik. Şüpheye yer verilecek emre rast gelmedim. Ben olaydan 2-3 gün sonra Hakan Çınar'ın harita üzerinde talimat verdiği hususunu kendi aramızda yapılan sohbetlerde duydum. Toplantıda çay içmek haricinde ağzımı açmadım." şeklinde yanıtladı.

- FETÖ sanığı zihin dünyasında kahramanmış

Tutuklu sanık eski Yüzbaşı Fatih Kara da harekat merkezindeki toplantıya gittiğinde masada harita gördüğünü belirterek, şunları anlattı:

"Kurmay başkanı Hakan Çınar (tutuklu) bana kışla emniyetini verdi, zaten görevim buydu. Valiliğe 1. tank taburunun görevlendirildiğini duydum. Ben görevlendirilmenin amacı neydi bilmiyorum. Darbeye yönelik bir hareket olarak değerlendirmedim. Hakan Çınar'ın böyle bir kalkışmanın içinde olacağı aklımın ucundan geçmedi. Hakan Çınar, Valiliğin olası talebine karşılık emniyet tedbiri olarak hazırlık yaptığımızı üzerine basarak söyledi. O saate kadar Hakan Çınar'dan sıkıyönetime yönelik emir almadım. DEAŞ'ın terör saldırısına yönelik tedbir olduğunu düşündüm. Yaptıkları görevlerden dolayı Hakan Çınar, benim zihin dünyamda darbeye katılacak bir insan değil, yaptıkları görevler nedeniyle kahraman bir insan. Tugay komutanı hareket merkezine geldiğinde kurmay başkanı Hakan Çınar'ın sunum yapmasına izin vermedi. Verilseydi Hakan Çınar Valiliğin olası talebine yönelik yaptığı çalışmaları anlatacaktı."

- DEAŞ'ın saldırı ihtimali yalanı

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz'ın "O sırada darbe girişiminden haberdar mıydınız?" sorusuna sanık Kara, Çınar'ın yaptığı çalışma sırasında askeri kalkışmanın odadaki herkes tarafından bilindiğini, ancak Gaziantep'in kritik bölgede olduğunu ve DEAŞ'ın saldırma ihtimaline yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.

Başkan Durmaz, "Saat 02.00'den sonra her şey bitiyor. Biranda neden bırakıp istirahate çekildiniz, risk devam etmiyor mu? DEAŞ sabah karşı saldıramaz mı?" sorusuna da cevap vermekte zorlandığı görülen sanık, "Emri tugay komutanı verdi, o kısımla ilgili söylemek istediğim bir şey yoktur." şeklinde yanıt verdi.

Sanık Kara, Hakan Çınar'ın sıkıyönetimle ilgili söylediklerini altlarına ilettiğine yönelik beyanlarının, günlük izin vermediği personel tarafından iftira atılmış olabileceğini kaydetti.

Yorumlar