Uyan Ey Gözlerim Uyan Gafletten Uyan Sözleri kim yazdı? Kırmızı Oda İlahi Sahnesi

Kırmızı Oda dizisinde Meliha Karakteri bu kez de Uyan Ey Gözlerim Uyan ilahisini okudu. Peki, Uyan Ey Gözlerim Uyan Gafletten Uyan Sözleri kim yazdı?

Google Haberlere Abone ol

Kırmızı Oda dizisinde Meliha Karakteri bu kez de Uyan Ey Gözlerim Uyan ilahisini okudu. Uyan Ey Gözlerim Uyan Gafletten Uyan Sözleri kim yazdı? Kırmızı Oda İlahi Sahnesi

Uyan Ey Gözlerim Hikayesi

Sultan III Murad Han, Padişah II Selim Han’ın 6 erkek çocuğundan biridir. Bundan gayrı merhum padişahın 3 tane de kız evladı vardır. Manisa sancağında vazife ifa eden Veliahd Şehzade Murad Sultan, pederinin vefatını, Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa’nın gönderdiği haberci vasıtası ile haber almıştır.

Şehzade Murad Sultan Sadrazam Sokullu Paşa’nın gönderdiği gemiyi beklemeden, boşalan tahtı almak için Mudanya iskelesinden küçük bir gemi ile yola çıkmıştır. Padişah olacağı daha bu yolculuğunda bellidir. Çünkü Sultan Murad, bu gemi yolculuğunda, içecek bir su bulamamış, elini yüzünü deniz suyu ile yıkamış ve karaya çıktığı yere çeşme yaptıracağı sözünü kendi kendine vermiştir.

Hakikaten Padişah olduktan sonra kendine verdiği sözü yerine getirerek bir çeşme inşa ettirmiştir. Saraya vardığında, Sadrazam Sokullu Paşa ile ilk defa karşılaştığından ötürü, Sokullu Paşa, Sultan Murad’ı, Afife Nur Banu Sultan’ın yanına götürmüş. Oğlunu gören Valide Sultan, aslanım diyerek oğluna sarılmış. Bu davranışı ile hem oğlunun Padişah’lığını hem de kendi Valide Sultanlığını tescil etmiştir.

Sultan III Murad Han, 1574′ten 1595′e kadar 21 yıl Osmanlı Devleti’nin başında Padişah olarak bulunmuştur. İşte “Uyan Ey Gözlerim” eseri, bir sabah namazını kaçıran ve hicranını dile getiren, bir devlet adamının, bir Sultanın, Sultan III Murad Han’ın eseridir.

Bu şiir çok sade bir dil ile Sultan tarafından yazılmıştır. Şiir sade ve kolay görünmesine karşın, bulunup söylenmesi ve taklidi zor olan, sehl-i mumteni bir tarzda kaleme alınmıştır. Sultan Şair, Uyan Ey Gözlerim derken, kendi nefsi ile baş başadır.

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Azrail'in kastı canadır inan

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Semavatın kapıların açarlar

Alemlere rahmet suyun saçarlar

Seherde kalkana hülle biçerler

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Seherde uyanırlar cümle kuşlar

Dillu dillerince tesbihe başlar

Tevhid eyler dağlar, taşlar, ağaçlar

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Bu dünya fanidir sakın aldanma

Mağrur olup tacu tahta dayanma

Yedi iklim benim diye…

İlahinin sözleri Sultan 3. Murat tarafından yazılmıştı. 

Yorumlar