Umrecileri dolandıran PTT memurlarına hapis cezası

Umrecilerin e-Devlet Kapısı şifrelerini ele geçirerek, yurt dışından yasa dışı yollarla getirdikleri telefonları onlardan habersiz şekilde pasaportlarına işleten 2 memur hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Google Haberlere Abone ol
Umrecileri dolandıran PTT memurlarına hapis cezası

Umreye giden 1356 kişinin e-Devlet şifrelerini ele geçirerek pasaportlarına yurt dışından getirilen telefonları kaydettiren 2 PTT memuruna hapis cezası verildi. Bilal Karabiber 7 yıl 4 ay 22 gün, Ahmet Çelikkaya ise 5 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dini ibadetlerini yerine getirmek amacıyla bir tur firmasıyla umreye giden 1356 kişiden bir kısmı, yurt dışından aldıkları telefonları pasaportlarına işletmek istediklerinde, daha önce pasaportlarına başka telefonların işletilmiş olduğunu fark etti. Bu durum karşısında mağdurlar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

BİLGİLERİ ELE GEÇİRME PLANLARI

Yapılan araştırmalarda, Hatay'da PTT acenteliği yapan Ahmet Çelikkaya'nın aynı dönemde umreye giden 1356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdiği belirlendi. Serinyol PTT şubesinde görevli Bilal Karabiber'in ise kendisine liste halinde verilen bu bilgileri kullanarak sistemden e-Devlet şifrelerini aldığı tespit edildi. İki kişi hakkında iddianame hazırlanarak dava açıldı.

MAĞDURLARIN İFADELERİ

İddianamede ifadesine yer verilen mağdurlardan Abdulkadir A., 2018 Aralık ayında umreye gittiğini belirterek, "Umre dönüşünde telefon aldım. Suudi Arabistan'dan almış olduğum telefonu pasaportuma işleyecektim. Sonra anladım ki pasaportuma başka bir telefon işletilmiş. Almış olduğum telefonu pasaportuma işletemedim, telefon elimde kaldı" dedi.

Raziye D. ise umreye gittiğinde oradan herhangi bir malzeme getirmediğini ifade ederek, "İddianamede geçen olaydan haberim yoktu, ancak bana tebligat ulaştıktan sonra oğlum, benim e-Devlet sistemime giriş yaptı ve üzerime 2 tane telefon işletildiğini tespit etti. Ben herhangi bir telefon almadım ve pasaportuma telefon işletmedim" dedi.

SANIKLAR SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sanıklar Ahmet Çelikkaya ve Bilal Karabiber ise konuyla ilgili bilgileri olmadığını söyleyerek, üzerlerine atılı suçu kabul etmedi. Hatay 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada sanık Bilal Karabiber'e, 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçlarından 7 yıl 4 ay 22 gün, sanık Ahmet Çelikkaya'ya ise 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçundan 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

KARARIN GEREKÇESİ

Kararın gerekçesinde, sanık Ahmet Çelikkaya'nın mağdurların kimlik bilgileriyle bir cep telefonunu PTT memuru sanık Bilal Karabiber'e verdiği, sanığın bu bilgileri kullanarak e-Devlet şifresi talebinde bulunduğu, gerekli onay kodunun da kendisine verilen telefona geldiği belirtildi. Sanığın, onay kodunu sisteme girmesiyle mağdurlara e-Devlet şifrelerini temin ettiği ve sanıkların şifre başına bir GSM operatörü bayi işleten başka birinden 10-15 lira aldıkları belirtildi. Sanıkların 26 Aralık 2018'den 16 Ocak 2019'a kadar mağdurların kişisel bilgilerini kullanarak e-Devlet şifrelerini aldıkları ve karşılığında menfaat temin ettikleri aktarıldı.

MAĞDUR AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Mağdurların avukatı Fırat Bilici, umreye gidenlerin kişisel verilerini sanıklara veren kişilerin yurt dışından getirdikleri telefonları işletip satmayı amaçladıklarını belirterek, "Ve bu sanıklar, kendilerine bu listeyi veren kişilere e-Devlet şifresi sağlıyorlar ve e-Devlet şifreleriyle de kişilerin adlarına telefon açtırmak niyetindeler. Şahıslar bu davanın sonucunda biri 7 yıl 4 ay 22 gün, diğeri de 5 yıl 7 ay olmak üzere ceza aldılar. Bu verilen ceza kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirmesinden. Bu verilen cezalar mağdur sayısının bu kadar fazla olduğu bir dosyada kesinlikle indirim yapılmamasının gerektiği konusu da değerlendirildiğinde düşük kalmıştır. Yani daha fazla ceza olması gerekiyordu, caydırıcı olması gerekiyordu. Çünkü dava dosyasını tatbik ettiğimizde mağdurlardan bazılarının adlarına telefonlarının açıldığı, bir eylem aşamasına da geçirildiği, e-Devlet şifrelerinin haksız olarak alındığı ve bunlar dava dosyasına sabit olup, bu konularda kesinlikle daha caydırıcı cezaların verilmesi lazım" dedi.

Yorumlar