Uluslararası Belgesel Film Festivali başladı

Uluslararası Belgesel Film Festivali, "Instagram Ailesi" filminin gösterimiyle başladı. 13 Eylül'e kadar sürecek festival kapsamında 25 belgeselin gösterimi yapılacak

Google Haberlere Abone ol
Uluslararası Belgesel Film Festivali başladı

Al Jazeera Balkanlar tarafından Bosna Hersek'te 9-13 Eylül'de beşincisi düzenlenen Uluslararası Belgesel Film Festivali (AJB DOC), yönetmen Susanne Regina Meures'nin "Instagram Ailesi" filminin gösterimiyle başladı.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu festivalde, dünyanın farklı kesimleri ve bölge ülkelerden 12'si yarışma kategorisinde olmak üzere 25 belgesel, sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Al Jazeera Balkanlar Müdürü Tarik Djodic, bu yıl barışın simgesi "beyaz güvercin" sloganıyla düzenlenen ve Meures'nin "Instagram Ailesi" filminin beyaz perdeye yansımasıyla başlayan festivalin, başkent Saraybosna'daki Kovaci Multimedya Merkezi'ndeki açılışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Djodic, AJB DOC'un, Saraybosna'da bir eylül geleneği haline geldiğini belirtti.

Geçmişte olduğu gibi bu yıl da etkinliğe destek vermeye devam ettiklerini dile getiren Djodic, bu yılki festivalde uluslararası ve bölgesel yapımlar da dahil dünya genelindeki belgesel üretimini destekleyen ve Al Jazeera Belgesel kanalıyla iş birliğinde düzenlenen "Endüstri Günleri" platformu düzenleneceğini söyledi.

Bu yılki festivalin mesajının "barış" olduğunu ifade eden Djodic, "Barışa ihtiyacımızın olduğunu ve zor dönemlerden geçtiğimizi biliyorsunuz. Bu hikayeler bizlere dünyada neler yaşandığını anlatacak. Bizim görevimiz, hikayeler anlatarak insanların kafasında barışın yaşanmasını sağlamak." diye konuştu.

Al Jazeera Belgesel Kanal Müdürü Ahmed Mahfouz ise festivalin bölge için çok önemli olduğunu ve Al Jazeera'nın endüstri belgesellerine verdiği destekten dolayı bu yıldan itibaren dünya genelinde de çok büyük bir önem taşıyacağını kaydetti.

Mahfouz, "Bunun, hem profesyonellere hem de izleyicilere yönelik bir platform olan 'Endüstri Günleri' platformunun ilki olacağını söylemek gerekli. Günün sonunda çekilen tüm filmler Al Jazeera'da, ekranlarda ve sinemalarda gösterilecek." ifadelerini kullandı.

- "Saraybosna Safarisi" zenginlerin korkunç "insan avını" beyaz perdeye aktaracak

AJB DOC Direktörü Edhem Foco da bu yılki festivalde izleyicilerin, güncel konuları ele alan, keyifle izleyecekleri çok sayıda filmin olacağını söyledi.

Slovenyalı yönetmen Miran Zupanic'in, Bosna Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta bazı zenginlerin başkent Saraybosna'da "insan avına" çıkmak için Sırp askerlerine para verdiği gerçeğini anlatan "Saraybosna Safarisi" isimli belgeselinin de bu yıl beyaz perdeye yansıyacağını hatırlatan Foco, henüz hiç kimse tarafından izlenmemiş bu filmin bölgede "gürültüye" sebep olduğunu ifade etti.

Foco, bu yılki festivalin "beyaz güvercin" sloganının sadece barışı değil, aynı zamanda "iyiliğe daveti" de simgelediğini belirtti.

Festival yapımcılarından Nejra Kozaric de festivalin 5 yıl içerisindeki büyüyüşünün kendileri için "büyük bir sürpriz" olduğuna dikkati çekti.

Festivalin jürilerinden Bosnalı yönetmen Aida Begic, hazırlanan filmleri izlemek için sabırsızlıkla beklediğini anlattı. Diğer bir jüri Phil Grabsky, Saraybosna'da bulunmaktan ve festivale katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

- Jüri üyeleri arasında Türk yönetmen bulunuyor

Bu arada, festivalin jüri üyeleri arasında Türk yönetmen Ensar Altay da yer alırken Boşnak yönetmen Aida Begic, yapımcı Dana Budisavljevic, yönetmen ve yapımcı Fatma Riahi ve İngiliz yönetmen Phil Grabsky de bulunuyor.

AJB DOC'un yarışma kısmında, "AJB Ana Ödülü", "AJB Program Ödülü" ve "İzleyici Ödülü" olmak üzere 3 ödül verilecek.

Festival, evrensel insani değerlere odaklanarak sosyal olguları işleyen yazarları ve belgeselleri teşvik etme amacı taşırken televizyon yayıncılığı için uyarlanmış belgesel filmleri kapsıyor.

 

Yorumlar