Twitter mavi tikleri kaldırdı

Twitter ücretsiz mavi tik dönemini kapattı. Buna göre artık mavi tik almak isteyenler aylık belli bir ücret ödeyecek.

Google Haberlere Abone ol
Twitter mavi tikleri kaldırdı

Twitter, Blue hizmeti kapsamında ödeme yapmayan, eski onay sistemiyle onaylanmış hesaplardaki "mavi tik"leri kaldırdı.

Twitter'da mavi tik, bir hesabın doğrulanmış olduğunu gösteren bir işarettir. Bu işaret, hesabın gerçek bir kişi, kurum veya marka tarafından kontrol edildiğini ve hesabın kimliğinin doğrulandığını gösteriyordu.

Mavi tik, özellikle ünlü kişiler, markalar, politikacılar ve gazeteciler gibi kamuoyu tarafından tanınan hesaplar için kullanılırdı. Hesap sahibinin kimliğinin doğrulanması için belge talep edilir ve Twitter tarafından incelenirdi. Doğrulama süreci tamamlandıktan sonra hesaba mavi tik eklenirdi.

Mavi tik, bir hesabın güvenilirliğini artırır ve takipçilerin hesabın gerçek olduğuna emin olmasına yardımcı olurdu. Ancak yeni süreçte mavi tik sahibi olmak için abonelik ücretini yatırmak gerekiyor.

Twitter CEO Elon Musk, geçen hafta, Twitter Blue'ya abone olmayan ve mavi onay rozetlerini bu hizmetten önce alanların hesaplarındaki "mavi tiklerin" kaldırılacağını duyurmuştu.

Söz konusu kapsamdaki kullanıcıların mavi onay rozetlerinin bugün kaldırıldığı görüldü.

TWİTTER BLUE NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kullanıcıların hesabına "mavi onay rozeti" ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti "Twitter Blue" ayrıca özel yeni özelliklere erken erişim sağlıyor.

Özellikler arasında daha uzun tweet'ler, tweet'leri düzenleme yeteneği, 1080p çözünürlükte video yüklemeleri yer alıyor.

Yorumlar