Türkiye'ye 'faizleri indiremezsiniz' tehdidi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları yeni Merkez Bankası yönetiminin faizleri indireceği yönündeki sinyaller üzerine Türkiye'yi tehdit etmeye başladı. Kuruluşlar, faizlerin indirilmesi halinde Türkiye'nin kredi puanını düşürecekleri tehditlerinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin yüksek faizden kurtularak düşük faize geçme planları uluslararası kuruluşlar tarafından hayret verici bir tavırla karşılanıyor. Uluslararası kuruluşlar, Türkiye'nin yüksek faizde kalmasını aksi halde not düşürmek gibi yaptırımlar uygulayacaklarını söylüyor. Kredi derecelendirme kuruluşları S&P, Moody's ve Fitch Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

MOODY'S

Moody's tarafından bugün tarihli yayımlanan haftalık kredi görünümü raporunda Naci Ağbal'ın atandıktan sadece dört ay sonra, TCMB görev değişikliğinin Türk bankalarının kredi notu açısından olumsuz olduğu belirtildi.

TL'nin değer kaybı ve enflasyonun yükselmesi halinde yurtiçi tasarruf sahiplerinin güveninin zedeleneceği ve yüksek seviyede olan dolarizasyonun artacağı ifade edilen raporda "TL'nin değer kaybı portföy ve yatırım kanalıyla Türkiye'ye para girişlerini azaltacak ve gerçekleşme ihtimali çok düşük de olsa hükümetin uyguladığı politikalar sonucu sermaye kontrollerinin başlatılması riskini artıracaktır. Türk bankalarının yeterli yabancı para likiditesine sahip olması ve 2018 krizinden bu yana dış finansman gereksinimlerini azaltmış olmaları riskleri kısmen sınırlıyor" denildi.

S&P

S&P Global tarafından dün yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı:

"Türkiye'nin ödemeler dengesi pozisyonundaki kırılganlık son yaşanan olaylarla daha da artabilir. Türkiye'nin mali durumunu hala nispeten güçlü olarak görüyoruz ve bu manevra yapmak için bir miktar alan sağlıyor. Düşük rezervler, kısa vadeli ödemeler dengesi baskılarını kontrol altına alma seçeneklerinin sınırlı olduğu anlamına geliyor. Türk bankacılık sistemi kırılgan durumda olmaya devam ediyor. Baz senaryomuz yetkililerin muhtemelen aşırı oynaklığa karşı koymaya yönelik bazı kısa vadeli tedbirler alması dışında, TL'nin büyük ölçüde piyasa mekanizması içinde dengelenmesine izin verecekleri şeklinde."

FİTCH

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası'nda yaşanan görev değişiminin ardından, faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye'nin kredi notunun düşürülebileceği tehdidinde bulundu. Açıklamada, Merkez Bankası Başkanının değişmesinin ardından faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye'nin kredi notunun düşebileceği tehdidinde bulundu.

Reuters ajansının, faiz indirimi yönündeki bir para politikasının, Türkiye'nin kredi notuna etkisine dair bir sorusuna yanıt veren Fitch'in ülke notları direktörü Tony Stringer, "Bu, kredi notunu gözden geçirmemize neden olabilecek bir şey, bu kesin" dedi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirmişti.

 

Yorumlar