Türkiye'den 5 bin kişi lord veya lady olma karşılığında buradan toprak aldı

Türkiye'de, İskoçya'nın batı kıyısındaki tarihi Glencoe Bölgesi'nden 1 metrekarelik arazi alarak "lady" ve "lord" unvanına sahip olan 52 bin 500 kişi bulunuyor

Türkiye'den 5 bin kişi lord veya lady olma karşılığında buradan toprak aldı - Sayfa 1

İskoçya'nın turizmine ve doğal yaşamının korunmasına destek sağlanması amacıyla hayata geçirilen projede 1 metrekarelik alan 105 sterline satışa sunuluyor. Dünyanın dört bir yanındaki lady ve lordlar, her yıl 12-14 Mayıs'ta düzenlenen İskoçya Unvan Sahipleri etkinliğinde bir araya geliyor.

Türkiye'den 5 bin kişi lord veya lady olma karşılığında buradan toprak aldı - Sayfa 2

İskoçya'nın belirli yerlerindeki belirli alanların satışı, birer metrekarelik parsellerle tüm dünyaya yapılıyor. Bu topraklardan birini alanlar da bu unvana sahip oluyor" "Bu unvanlar her şeyden önce insana kendisini güzel, farklı, eşsiz ve değerli hissettiriyor. Bu manevi duygunun yanında belli somut avantajları da var. Çünkü siz seçtiğiniz toprağın büyüklüğüne göre İskoçya'da bir toprak sahibi olmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla bu unvanlar, o ülkeye giriş hakkı veriyor"

Türkiye'den 5 bin kişi lord veya lady olma karşılığında buradan toprak aldı - Sayfa 3

İskoçya'nın dünyaya tanıtılması ve doğal yaşamının korunmasına destek sağlanması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin batı kıyısındaki tarihi Glencoe Bölgesi'nden yaklaşık 1 metrekarelik arazi satın alanlar, "lord" ve "lady" unvanına sahip olabiliyor.

Uluslararası İlişkiler alanında lisans eğitimi almak amacıyla 11 yıl önce İngiltere'ye giden Fırat Kurtoğlu, İskoçya'ya yaptığı bir seyahat sırasında, bu ülkede hayata geçirilen arazi satışı projesinden haberdar oldu.

Kurtoğlu, ilk önce kız arkadaşına orijinal bir hediye vermek amacıyla 1 metrekarelik arazi satın aldı. Kız arkadaşına bu sayede "lady" unvanını kazandıran Kurtoğlu, daha sonra kendisi de aynı yöntemle arazi satın alarak "lord" unvanını elde etti.

Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen Kurtoğlu, 2012'de dünyanın en sıra dışı hediyelerinin satışını gerçekleştiren siavenna.com'u kurdu.

Bu şirket üzerinden İskoçya'daki arazi satışlarına aracılık eden Kurtoğlu sayesinde Türkiye'de son 7 yılda 52 bin 500 kişi "lord" ve "lady" unvanına sahip oldu. Bu kişilerden 32 bini lady, 20 bin 500'ü ise lord.

Türkiye'den 5 bin kişi lord veya lady olma karşılığında buradan toprak aldı - Sayfa 4

Genellikle erkekler, eşlerine ya da sevgililerine orijinal hediye vermek amacıyla bu sertifikayı alıyor. Türkiye'den "lord" ve "lady" unvanı alan alan ünlüler arasına hayranlarının hediyesi ile Serenay Sarıkaya ve Cem Yılmaz çifti de katıldı.

Bu unvana sahip ünlü yıldızlar arasında Fahriye Evcen, Burak Özçivit, Neslihan Atagül, Kadir Doğulu, Hazal Kaya, Deniz Seki, Kenan Doğulu, Beren Saat, Çağla Şikel, Fettah Can, Sibel Can, Radyo Programcısı Geveze, Seda Akgül, Alex de Souza, Beyazıt Öztürk ve Wilma Elles de yer alıyor.

- Türkiye'ye ayrılan kontenjan ayda 500 kişi

Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İskoçya'dan getirdikleri Lady ve Lord unvanlarına Türkiye'de şu ana kadar 52 bin 500 kişinin sahip olduğunu söyledi.

İnsanların öncelikle yurt dışında yaşama ve yerleşme amacıyla bu unvana sahip olmak istediğini aktaran Kurtoğlu, şunları kaydetti:

"Onun dışında ise yılbaşı, sevgililer günü, karne dönemleri ve bayramlarda bu unvanları hediye amaçlı sevdiklerine satın alıyorlar. İskoçya tarafından Türkiye'ye ayrılan kontenjan ayda 500 kişi. Daha fazla ilgi gösterilen zamanlarda maalesef daha fazla satış olmuyor. 500 adetlik kontenjan dolduğunda satışlar bir sonraki ayın birine kadar kapatılıyor ve sonraki ay başında tekrar açılıyor.

İskoçya kanunlarına göre ülkenin yalnızca belirli bölgelerine özel 1 metrekare ile 1000 metrekare arasında değişen büyüklüklerde toprak alındığında İskoçya bu unvanları veriyor. Toprak sahipliğinize istinaden Lord veya Lady unvanına hak kazanıyorsunuz. Bu toprağı satın aldığınızda uluslararası kayıt işlemleriniz yapılıyor. Ortalama 2-3 hafta içerisinde fotoğraflı unvan kimlik kartınız, sertifikanız ve belgeleriniz Birleşik Krallık Kraliyet Postası tarafından Türkiye'deki adresinize teslim ediliyor. İskoçya'da adınıza özel hazırlanan unvan sertifikanızda adınız, soyadınız, unvanınız ve sahip olduğunuz toprağın parsel bilgileri ve koordinatları yer alıyor."