Türkiye'den 2 isim cenazeye katılacak

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile diğer yetkililerin cenaze törenlerinde Türkiye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde temsil edilecek.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'den 2 isim cenazeye katılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için yarın düzenlenecek cenaze törenine katılacak. AA'nın aktardığına göre, Yılmaz ve Fidan, Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için düzenlenecek cenaze merasimine katılmak üzere yarın İran'a gidecek.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs Pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere sabah saatlerinde Azerbaycan'a gitmişti. Devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı’nın helikopteri İran-Azerbaycan sınırında yer alan Doğu Azerbaycan vilayetinde kaza geçirdi.

Cumhurbaşkanı Reisi’ye Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da eşlik ediyordu. Abdullahiyan'ın yanı sıra helikopterde Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Cuma imamı ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde Veliyyi Fakih Temsilcisi Muhammed Ali el-Haşim de yer alıyordu.

KAZADA HAYATINI KAYBEDENLER

Kazadan saatler sonra, helikopterde bulunan herkesin hayatını kaybettiği açıklandı. Helikopter kazası, İran ve Azerbaycan arasında önemli bir diplomatik etkinlik sırasında gerçekleştiği için büyük yankı uyandırdı. İran devlet televizyonu, helikopterdeki tüm yetkililerin hayatını kaybettiğini doğruladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bu üzücü olay sonrasında İran'a taziye ziyaretinde bulunacak. Cenaze törenine katılacak olan Türk heyeti, İranlı yetkililere başsağlığı dileklerini iletecek.

Türk heyetinin, İranlı yetkililerle yapılacak görüşmelerde kazanın ardından alınacak önlemler ve işbirliği konularında da temaslarda bulunması bekleniyor. Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan, cenaze töreninde İran'ın üst düzey yetkilileri ile bir araya gelerek, Türkiye'nin başsağlığı dileklerini iletecekler.

İbrahim Reisi, 2019 yılında İran Cumhurbaşkanı olarak seçilmişti. Reisi, daha önce İran Yargı Erki Başkanı olarak görev yapmıştı ve 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı görevine seçilerek, İran'ın en üst düzey liderlerinden biri olmuştu. Reisi'nin ölümü, İran'da ve bölge ülkelerinde büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Yorumlar