Türkiye'de doğum oranlarında büyük düşüş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, doğum oranlarının düşmesine ilişkin, "Dünyadaki örnekleri inceliyor, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'de doğum oranlarında büyük düşüş

Türkiye'de doğum oranlarının düşüşü üzerine harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, durumu değerlendirmek ve çözüm yolları bulmak için kapsamlı çalışmalar başlattı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kızılcahamam'da düzenlenen AKP 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre doğum oranlarının düştüğünü belirten Göktaş, aile kurumunun güçlendirilmesine yönelik yapılacak çalışmalara değindi. Göktaş, bu durumun sadece Türkiye'ye özgü olmadığını, birçok ülkenin de benzer sorunlarla mücadele ettiğini belirtti.

KÜRESEL NÜFUS TEDİRGİNLİĞİ

Göktaş, Avrupa ve Asya'da da ciddi nüfus tedirginliği yaşandığını aktararak, "Dünyadaki örnekleri inceliyor, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. 15 Mayıs'ta kamuoyuna açıkladığımız Aile Eylem Planı'mızda da doğum oranlarına yönelik önemli bir bölüm ayırdık." dedi.

PİLOT ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Doğurganlık oranının en düşük olduğu üç ilde pilot çalışmalar başlatacaklarını açıklayan Göktaş, Bakanlık olarak her zaman kadınların yanında olduklarını ve haklarını savunduklarını ifade etti. Göktaş, "Tüm bu örnekleri inceliyoruz. Ülke kalkınmasına da katkı sağlayacak yeni modeller için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni modellerle, esnek ve uzaktan çalışma modelleri dahil, kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarının ortadan kalkmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

AİLE EYLEM PLANI VE YENİ MODELLER

Aile Eylem Planı kapsamında doğum oranlarını artırmaya yönelik önemli çalışmalar yapılacağını belirten Göktaş, kadınların iş hayatında daha aktif rol alabilmesi için esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma gibi modellerin hayata geçirileceğini söyledi. Göktaş, "Dünya genelinde uluslararası birçok şirkette kadınların önemli konumlarda, karar alma mekanizmalarının içinde yer aldığına dikkat çekiyoruz. Ülkemizde de benzer modellerin uygulanması için çalışıyoruz." dedi.

KADINLARIN ROLÜ VE DESTEKLER

Göktaş, kadınların ev ve iş hayatı arasında denge kurabilmesi için gerekli desteklerin sağlanacağını vurgulayarak, "Bakanlık olarak kadınların her zaman yanındayız ve onların haklarını savunuyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni modellerle, kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluğunun ortadan kalkmasını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Doğum oranlarının düşmesi, Türkiye'nin nüfus yapısını ve geleceğini etkileyen önemli bir sorun olarak ele alınırken, Bakanlık tarafından atılacak adımların bu sorunu çözmeye yönelik önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

Yorumlar