Türkiye'yi tercih edecek Arap turistlere özel dergi

Türkiye’nin ilk ve tek Arapça gezi, yaşam ve ekonomi dergisi Alwali, yayın hayatına başladı. “Türkiye’den Ortadoğu’ya açılan pencere” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye ve Arap coğrafyası arasına bir köprü kurmayı hedefliyor. Türkiye ve Ortadoğu arasında hem ekonomik hem de kültürel anlamda kılavuz olma misyonu üstlenen dergi, bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracak ve 100 bin baskıyla 22 ülkede okurlarla buluşacak…

Google Haberlere Abone ol

Her yıl yüzbinlerce Arap turist ülkemizi ziyaret ederek hem doğa hem de sağlık turizmi alanında Türkiye’ye önemli oranda döviz girdisi sağlıyor. Türkiye ve Ortadoğu arasında hem ekonomik hem de kültürel anlamda eksikliği hissedilen köprü her iki coğrafyaya da büyük faydalar oluşturacak konumda. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Türkiye’den Ortadoğu’ya yayın yapan ilk Arapça gezi, yaşam ve ekonomi dergisi Alwali, 22 ülkeye 100 bin adet basımla yayın hayatına başlıyor. 

Her yıl yüzbinlerce Arap turist ülkemizi ziyaret ederek hem doğa hem de sağlık turizmi alanında Türkiye’ye önemli oranda döviz girdisi sağlıyor. Son yıllarda Arap sermayesi Türkiye’de gayrimenkulden sanayiye kadar pek çok alanda yatırım yapıyor. Yine Türkiye’den birçok yatırımcı da Arap coğrafyasında yatırımlarına devam ediyor. İki coğrafya arasındaki güçlü ilişkiler kapsamında, bu ekonomik adımlara kılavuzluk edecek olan Alwali; aynı zamanda seyahat ve yaşam haberleri, özel röportajlarıyla okuyucu ile buluşacak.San360 Medya bünyesinde çıkan derginin İmtiyaz Sahibi Necmettin Sancak. Genel Yayın Yönetmenliğini ise Muhammed Arif İncegül üstleniyor. Derginin mutfağında alanında uzman kalemlerin bulunduğu 30 kişilik bir ekip yer alıyor.

YATIRIMCILARI BİR ARAYA GETİRMEK İSTİYORUZ

Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül: “Alwali, Türk ve Arap ilişkilerinde yeni bir yeni bir pencere açmak, yeni bir platform olmak istiyor. Türkiye’de ve bölgede farklı sektörlerden yatırımcıları bir araya getirecek organizasyonlar düzenleyerek yeni bir sinerji oluşturmayı hedefliyoruz. Bir yandan hem Türkiye’deki hem de bölgedeki gezi destinasyonlarını, kültür değerlerini, alışverişten modaya, doğa ve sağlık turizminden kültür-sanata kadar her kesime hitap edecek konuları işleyeceğiz. Diğer yandan hem ülkemizdeki hem de bölgedeki yatırımcılara kılavuzluk edeceğiz. Arap yatırımcıların Türkiye’de hangi desteklerden faydalanabileceğini, hangi alanlarda yatırım yapabileceğine dair kılavuzluk edeceğiz. Aynı zamanda Türk yatırımcıları da bölge hakkında bilgilendireceğiz. Asıl hedefimiz ise karşılıklı olarak yatırımcıları bir araya getirmek, yeni işbirliklerine ön ayak olmak. Alwali olarak bir bakıma Sivil Toplum Kuruluşu misyonu üstlenmiş durumdayız. Türkiye’nin hem ekonomi alanında hem de turizmde büyük hedefleri var. Alwali, ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için önemli adımlardan biri olacak’’ dedi.

TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA

Alanında ilk olma özelliği taşıyan Alwali sadece basılı mecrada değil internet sitesi, tablet ve telefon uygulamalarıyla insan gözünün görebileceği tüm ekranlarda Arapça ve Türkçe olarak yer alacak. 22 ülkeye 100 bin adet basımla ücretsiz dağıtım gerçekleştirilen Alwali; Arap yatırımcılara, tur şirketlerine, havalimanlarına, otellere, alışveriş merkezlerine, uluslararası fuarlara kadar birçok noktada okurlarla buluşacak.

ALWALİ’NİN İLK SAYISINDA

Dergi ilk sayısında mekan bölümünde dünyanın gözbebeği olan İstanbul’a odaklanıyor. İstanbul’un semtlerini, tarihi yapılarını ve lezzetlerini ele alıyor. Arap coğrafyasındaki eşsiz güzellikleri de paylaşacak olan Alwali, okurlarını bir yabancının gözünden Kahire sokaklarında, Petra’nın muhteşem atmosferinde dolaştırıyor. Ayrıca Ümmü Gülsüm’ün hatıralarıyla müzik severleri yeniden buluşturuyor. Magazin bölümünde ise okurlar, alışverişten modaya, mimariden kültür sanata kadar birçok konuyu bulabilecek. İlk sayıda Türkiye’nin dünyaca ünlü mimarı Emre Arolat, Ortadoğu’da yıldızı yükselen modacı Özgür Masur ve Arap müzik dinleyicisinin en sevdiği gruplardan Taksim Trio röportajları yer alıyor. Hayat bölümünde ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile yapılan röportaj, Türkiye’nindeğeri İstanbul’un Yeni Havalimanı dosyası ve Türkiye’de gayrimenkulde değeri artan şehirler konusu yer alıyor. Ayrıca son yıllarda Ortadoğu’nun adeta sağlık merkezi haline gelen Türkiye’deki sağlık turizmiyle ilgili derinlemesine bir analiz yer alıyor.

Yorumlar