Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı

HDP destekli Millet İttifakı'nın Avcılar adayı Turan Hançerli seçimi yüzde 52 oyla kazanarak Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı oldu.

Google Haberlere Abone ol

Avcılar Belediye Başkanlığı’nı kazanan Turan Hançerli, Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı oldu. Hançerli, Avcılar’da bir önceki yerel seçimde CHP’nin yüzde 44 olan oy oranını da yüzde 52’ye yükseltti.

 Birlikte yürüdük.Yürüdükçe büyüdü sevgimiz;her eve,her insana ulaştı.Beklediğimiz bahar geldi.Size söz verdim,durmayacağım;size duyduğum hizmet aşkıyla her gün daha istekli,daha özverili çalışacağım.Hiç kimse "Turan Hançerli verdiği sözü tutmadı"demeyecek.Teşekkür ederim Avcılar!

TURAN HANÇERLİ KİMDİR?

Peki Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli kimdir?

1975 yılında Tokat’ta doğan Hançerli, üniversiteyi kazandığı 1993 yılında geçirdiği kaza sonrası iki kolunu kaybetti.

Türkiye’nin 65 noktasında şubesi bulunan ve kamu yararına çalışan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Ayrıca, engellilerin çatı örgütü olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Hukuktan Sorumlu Genel Sekreterlik görevine seçildi.

Denge ve Denetleme Ağı Kuruluşu’nun yürütmesi ve temsilinde aktif rol üstlendi. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Ağın yürüttüğü “Seçimin Şeffaflığı” kampanyasının oluşumunda aktif görev aldı. Kampanyanın süreç ve sonuçlarını uluslararası gazetelere lanse etti.

Engelli hakları, ayrımcılık ve örgütlenme konularında 150’yi aşkın seminer ve panel konuşması yaptı. Ayrıca engelliler ve engelli dernekleri adına Danıştay ve yerel mahkemeler nezdinde gönüllü olarak onlarca dava takip etti.

Yorumlar