Türkiye, Yunan sınırına özel harekat yerleştirdi

Yunanistan'ın göçmenleri geri itmesini önlemek için sınıra bine yakın polis özel harekatının yerleştirileceği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bin özel harekat polisini Meriç'in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Edirne'de Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledikten sonra Valiliğe geldi.

Soylu, Valilik binasında sığınmacı hareketliği hakkında brifing aldı. Daha sonra Valilik önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Soylu, Pazarkule Sınır Kapısı'nda 4-5 bin kişilik topluluğun kapının açılması için beklediğini ifade ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da hem kendi kamuoyumuz, hem dünya kamuoyuna ifade ettiği gibi biz artık buradan Yunanistan ve Avrupa'ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Gelen gelir geçen de geçer." diye konuştu. 

Soylu, Türkiye'nin kendi imkan ve kaynaklarıyla yaklaşık 9 yıldır dünyanın sessiz kaldığı bir insani trajediye sahip çıktığını ifade etti. Göç meselesine ilişkin 18 Mart 2016'da mutabakat yapıldığını, ülke olarak bu mutabakata sahip çıkarak yerine getirdiklerini vurgulayan Soylu, günde 9 bin 700 kişinin Yunanistan adalarına geçtiği bir zaman diliminden bugünlere gelindiğini ifade etti.

Bakan Soylu, şunları kaydetti: "1 yılda 850 bin kişinin geçtiği bir zaman diliminden buraya geliyoruz. Türkiye'de geçen yıl sadece 454 bin kaçak göçmen yakalandı. Edirne'de geçen yıldan bu yana yani 2019 1 Ocak'tan bu tarihe kadar toplam ocak ve şubat ayları dahil olmak üzere 127 bin artı 10 bin yaklaşık 140 bin civarında kaçak göçmen yakalandı. 103 bin insanı memleketine gönüllü bir şekilde ikna ederek geri gönderdik. Dünyanın hiçbir ülkesi Amerika dahil Avrupa dahil bizden çok daha fazla gelişmiş, çok daha fazla kişi başı gelir seviyesine sahip zengin ülkelerin hiçbiri bu kadar bir yükü taşıyamaz. Bu kadar kaçak göçmenle mücadele edebilme kabiliyetine sahip değildir."

'Geri itmeleri engellemek için Meriç sınırına bin özel harekat polisi getireceğiz'

Soylu, Yunanistan'ın geçen yıl 7 bin 300, bir önceki yıl 7 bin 600 FETÖ'cüyü seve seve aldığını söyledi. Bunun sadece Yunanistan'ın değil Avrupa'nın ortak kararı olduğunu anlatan Soylu, "Bu çok net ve açıktır. Buna en ufak bir ses çıkarmayanlar bugün tüm insani hakkıyla burada sığınma talep edenlere insani kuralların tamamen dışında davranmaktadırlar. Ne demektir? Sen çiftçilere av tüfeği vereceksin, masum insanların üzerine av tüfeğiyle beraber saldıracaksın." dedi. 

Yunan medyası, makamları ve bakanlarının yalan üzerine yalan konuştuklarını belirten Bakan Soylu, şunları kaydetti: "Biz niye karşı tarafa gaz sıkalım. Biz insanların geçmesi için, eğer geçmek istiyorlarsa, buyurun geçin. 'Biz engellemiyoruz' diyoruz. Türkiye niye Yunan tarafına gaz sıksın. Gaz sıkan Yunan tarafıdır, bizim karakollarımıza gaz sıkıyorlar. Biz de buna mukabele ediyoruz. Şu andan itibaren, sabah itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizle de konuştuk, gerekli tedbirleri de aldık, bin özel harekat polisini, Meriç'in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla. Tekrar söylüyorum; geri itmeleri engellemek amacıyla tam donanımlı bin özel harekat polisini sabah itibarıyla intikal ettirdik ve zodyak botlarıyla beraber artık orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak. Onların uluslararası kural ihlali çerçevesinde gerçekleşen birtakım girişimlerini engelleyebilecek seviyede kendi sınırlarımızı bu vesileyle bir geri itmeden kurtarabilecek seviyede gerekli tedbirlerimizi aldığımızı ifade etmek istiyorum."

Yorumlar