Türkiye-Ürdün Dörtlü Bakanlar Toplantısı

- Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi: - "Biz aslında başta Suriye olmak üzere bölgedeki bütün krizler için siyasi çözüm istiyoruz" - "(Filistin meselesi) Bu sorunun iki devlet bazında çözüm bulması, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, başkentinin Kudüs olması ve bu devletin 1967 sınırlarında kurulması çok önemli" - "Filistinlilere, yardım ajansı UNRWA'ya desteğin kesilmesi 5 milyon Filistinliyi etkilemektedir" - "(İdlib mutabakatı) Bu gerçekten çok önemli bir gelişme çünkü eğer çatışma olsaydı birçok Suriyeli hayatını kaybedecekti. Kalıcı bir çözüm için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz"

Google Haberlere Abone ol
Türkiye-Ürdün Dörtlü Bakanlar Toplantısı

ANKARA (AA) - Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suriye başta olmak üzere bölgedeki bütün krizler için siyasi çözüm istediklerini belirterek, "Öncelikle Suriye'de siyasi çözümün bulunması ve ülkede birliğin sağlanması çok önemli." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ile Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Tarık Hammouri, Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Safedi, Türkiye'de gösterilen misafirperverlik için muhataplarına teşekkür ederek Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selamlarını iletti.

Görüşmelerde iki ülke ve bölgeyi ilgilendiren konuların ele alındığını belirten Safedi, istikrar ve bölgedeki krizleri sona erdirmek için neler yapılabileceği konusunda görüştüklerini söyledi.

Safedi, "Biz aslında başta Suriye olmak üzere bölgedeki bütün krizler için siyasi çözüm istiyoruz. Öncelikle Suriye'de siyasi bir çözümün bulunması ve ülkede birliğin sağlanması çok önemli. Bu şekilde savaşın sona ermesi, Suriye halkının ve çıkarlarının korunması için çok önemli olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Ürdün'ün Suriye meselesinden en fazla etkilenen iki ülke olduğuna işaret eden Safedi, bu iki ülkenin en fazla mülteciye de ev sahipliği yaptığına dikkati çekti.

Safedi, "Şu ana kadar evlerimizi, okullarımızı, gönüllerimizi ve her şeyimizi mültecilere açtık ve onlara en iyi hayatı sunabilmek için destek veriyoruz." dedi.

Konuşmasında Filistin konusuna da değinen Safedi, "Filistin meselesi bizim için merkez sorunlardan bir tanesidir. Dolayısıyla bu sorunun iki devlet bazında çözüm bulması, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, başkentinin Kudüs olması ve bu devletin 1967 sınırlarında kurulması çok önemli." şeklinde konuştu.

Safedi, Türkiye ile Filistin sorununun çözümüne ilişkin birlikte çalıştıklarını belirterek, Filistin'deki kutsal mekanların hamisi Ürdün Kralı Abdullah'ın da bu konudaki çabalarını sürdürdüğüne işaret etti.

- "UNRWA'ya yardımların kesilmesi 5 milyon Filistinliyi etkiledi"

ABD'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) yaptığı yardımları kesmesi kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Safedi, şunları söyledi:

"Filistinlilere, yardım ajansına (UNRWA'ya) desteğin kesilmesi 5 milyon Filistinliyi etkilemektedir. Bu özellikle eğitim ve sağlık alanlarını etkilenmektedir. Dolayısıyla bütün bunlar için özellikle uluslararası düzeyde destek sağlanması ve UNRWA'nın faaliyetlerine devam etmesi için çalışıyor ve çaba harcıyoruz çünkü mülteci sorunu gerçekten önemli konulardan bir tanesi. Uluslararası kararlar gereği mültecilerin desteklenmesi gerekmektedir. Tabii mültecilerin bir gün mutlaka evlerine dönme hakkı vardır. Ürdün bütün bu çabaların bir parçası halindedir. BM ile çalışacağız."

Türkiye ve Ürdün arasında görüşülen Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) daha verimli olmasını istediklerini dile getiren Safedi, "İki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin bu denli gelişmesinden mutluyuz. İki ülke yetkilileri sürekli bir araya gelecek." ifadelerini kullandı.

- "Suriyelileri, Suriye'nin birliğini korumamız lazım"

Ürdünlü Bakan Safedi, Rusya'nın Soçi kentinde dün yapılan zirvenin önemine işaret ederek, "Bu gerçekten çok önemli bir gelişme çünkü eğer çatışma olsaydı birçok Suriyeli hayatını kaybedecekti. Kalıcı bir çözüm için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Suriye'nin güneyinin çatışma bölgesi olmaması temennisinde bulunan Safedi, ülkedeki çatışma ve savaşın bir an önce bitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Safedi, "Bizim gerçekçi bir şekilde hareket etmemiz lazım. Suriyelileri, Suriye'nin birliğini korumamız lazım. Suriye'de tekrar güven ve istikrar sağlanmalı ve aynı zamanda bundan sonra bu bölgenin bir ülkesi olarak Suriye de artık rolünü oynamalı." ifadelerini kullandı.

Öncelikle savaşın durdurulması, daha sonrasında ise krize son verilmesi gerektiğine işaret eden Safedi, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Ürdün en fazla mülteci barındıran ülkelerdir. Mültecilere en iyi hayatı sunabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunların yüzde 10'u kamplarda yaşamaktadır. Diğerleri Ürdün'ün bütün şehirlerinde yaşamaktadır. Öyle bir zaman gelmeli ki artık onlar rahat bir şekilde ülkelerine dönsün ve ülkelerinin kalkınmasında rol oynasın."

Mülteciler konusunda şu ana kadarki yardımlar için uluslararası topluma teşekkür eden Safedi, daha fazla yardıma ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Safedi, "Çünkü bu destek de bir azalma olduğu takdirde eğitim ve sağlık alanında eksikliklik ve olumsuzluklara neden olacaktır. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız ancak uluslararası toplum da rolünü oynamalı ve üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmelidir. Biz tek başımıza artık her şeyi veremeyiz." dedi.


Yorumlar