Türkiye tarımda Avrupa birincisi oldu

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa ülkeleri arasında birinci sıraya yerleştiğini açıkladı. Pakdemirli, Türkiye'nin dünyada ise yedinci olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa birincisi olduğunu açıkladı.

Pakdemirli, Türkiye'nin sektör için barındırdığı potansiyele işaret ederek, Türkiye'nin tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin tarımsal hasıla bakımından dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada yer aldığını belirten Pakdemirli, Avrupa'da küçükbaş hayvan varlığında birinci, büyükbaş hayvan varlığında ikinci sırada yer alan ülkenin, süt üretiminde ise dünyada sekizinci, Avrupa'da üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Pakdemirli, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2017 verilerine göre, Türkiye'de 16,1 milyon büyükbaş, 44,3 milyon küçükbaş hayvan varlığı bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu hayvan varlığı, dünya büyükbaş hayvan varlığının yüzde 1'i, küçükbaş hayvan varlığının yüzde 2'sine tekabül etmekle birlikte dünya çiğ süt üretiminin yüzde 2,5'i, kırmızı et üretiminin yüzde 1,2'si ülkemizde gerçekleşmiştir. Bu yılın haziran sonu itibarıyla büyükbaş hayvan varlığımız 18,2 milyon başa, küçükbaş hayvan varlığımız 50 milyon başa ulaşmıştır. Ancak bu oranlarla ve bu mevcut sıralamayla yetinmediğimizi her fırsatta dile getiriyorum. 

Hükümet olarak, verdiğimiz destek ve teşviklerle ülkemiz hayvancılığında son 17 yılda önemli gelişmeler yaşanmıştır. 2002 yılına göre büyükbaş hayvan sayısında yüzde 74, küçükbaş hayvan sayısında yüzde 44, süt üretiminde yüzde 163, kırmızı et üretiminde yüzde 166 artış sağlanmıştır. Türk tarımı, bin 730 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir sektör konumuna gelmiştir. Ülkemiz, tarım ürünlerinde 2018 yılında 12,8 milyar dolar ithalata karşılık 17,7 milyar dolar ihracat yaparak yaklaşık 4,9 milyar dolar fazla vermiştir."

Yorumlar