Türkiye, İran'ın acısını "milli yas" ile paylaştı

İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı da dahil üst düzey yetkili isimlerin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye, İran'ın acısını "milli yas" ile paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve yanında bulunan 8 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası nedeniyle Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu. Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bakanlarla gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Reisi'nin ölümünden büyük üzüntü duydum. Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık." ifadelerini kullandı.

HELİKOPTER KAZASININ DETAYLARI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter, Azerbaycan sınırındaki bir baraj açılışı dönüşünde kaza yaptı. Helikopterin enkazına, Türkiye'nin görevlendirdiği Bayraktar Akıncı İHA'nın tespitleriyle 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşıldı. Kazada, Reisi ile birlikte Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de aralarında bulunduğu toplam 9 kişi hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazanın ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında İHA'ların kritik rol oynadığını vurguladı. Erdoğan, "İran Cumhurbaşkanı sayın Reisi ve beraberindeki heyetin vefat ettiği helikopter kazasında İHA'ların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bayraktar AKINCI TİHA, İranlı kardeşlerimizin talebi üzerine arama kurtarma çalışmalarında aktif görev üstlendi. AKINCI zorlu hava şartlarına rağmen toplam 2100 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi ve görevini başarıyla tamamladıktan sonra ülkemize döndü." dedi.

MİLLİ YASIN ANLAMI

Ulusal yas veya milli yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği günlerdir. Bu günler; o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükümetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Milli yas ilan edilen günlerde bayraklar yarıya indirilir ve o ülkedeki eğlence programları iptal edilir. Milli yas günleri resmi tatil olarak sayılmaz.

Yorumlar