Türkiye ile İngiltere arasında Serbest Ticaret Anlaşması ile yeni bir sayfa

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında tarihi gün yaşanıyor. Türkiye ile Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere arasında serbest ticaret anlaşması imzalanıyor.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması için imzalar bugün atılıyor. 

Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere'nin ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile yapması ise önemli bulunuyor.

Koronavirüs nedeniyle online düzenlenen toplantıyla anlaşma imza altına alınıyor. 

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi 19 milyar sterlin yani yaklaşık 190 milyar lira civarında bulunuyor. 

İmza töreninde konuşan Ticaret Bakan Ruhsar Pekcan şunları söyledi: 

"(Serbest Ticaret Anlaşması) Bugün, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri bakımından önemli ve tarihi bir günü yaşıyoruz."

"Serbest Ticaret Anlaşması, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak."

"STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek."

"Gümrük Birliği'nin 25 yılda getirdiği kazanımları korurken, ilişkilerimizi daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz."

"Bugün iş insanlarımızın beklentilerini karşılamanın ve onlara verdiğimiz sözü yerine getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz."

"İş insanlarımız gönül rahatlığıyla bizim için her açıdan kritik bir pazar olan İngiltere ile ticaretlerini sürdürebilirler."

"Taraflar olarak 'tarifesiz' STA hedeflemiştik, bu gerçekleşti. Anlaşma, tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor."

"Anlaşma 1 Ocak 2021 tarihinde devreye girecek ve hiçbir süre kaybımız olmayacak."

"Anlaşma olmasaydı, Birleşik Krallık'a yaptığımız ihracatın yaklaşık yüzde 75’i vergi yüküyle karşı karşıya kalacak, yaklaşık 2,4 milyar dolara varan bir zararımız olacaktı. Bu risk an itibarıyla ortadan kalkmıştır."

"STA, Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkileri bakımından yeni ve çok özel bir kilometre taşı. Anlaşma, mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerimizin çerçevesinin korunması ve geliştirilmesi konusunda hükümetlerimiz arasındaki ortak anlayış ve iradenin bir sonucudur."

Yorumlar