Türkiye boy ortalaması 2020 erkek 2021 kadın kaç cm?

Türkiye boy ortalaması 2020 erkek 2021 kadın kaç cm? Avrupa ülkelerine göre daha kısa boylu olan ülkemizde boy ortalaması giderek artıyor. Konunun uzmanları, Türk toplumunun ortalama boy uzunluğunun 3.5 santimetre arttığını belirtiyor. Toplum ortalama boyu artıyor.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye boy ortalaması 2020 erkek 2021 kadın kaç c

Türkiye boy ortalaması 2020 erkek 2021 kadın kaç cm? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır? Türkiye'de boy ortalaması Avrupa ülkelerine göre daha düşük. Ancak uzmanların yaptığı son araştırmalara göre Türkiye'de boy ortalaması giderek yükseliyor. Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?  

Türkiye boy ortalaması 2020 erkek 2021 kadın kaç cm?
Türkiye boy ortalaması kaç?

 

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, Türk toplumunun ortalama boy uzunluğunun 3.5 santimetre arttığını söyledi. 15 Nisan, ülkemizde Büyüme ve Gelişmenin İzlenmesi Günü olarak kutlanıyor. Bu gün kapsamında Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler’in konuşmacı olduğu basın toplantısında “Büyüme” hakkında merak edilen pek çok konuda bilgi paylaşıldı ve sağlıklı büyüme konusu gündeme taşındı.

Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?
Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?

 

Prof. Dr. Feyza Darendeliler Türkiye'deki çocuklar için hazırlanan büyüme eğrileri olduğunu belirterek, "İlk olarak bu çalışma 1970 yılında yapıldı. O zaman belirlenen rakamlara göre Türk kadınının ortalama boyu 160 santimetre, Türk erkeğinin boyu da 173 santimetreydi. 1990'lı yıllarda yaptığımız çalışmalarda ise bu ortalama 3,5 santimetre artış gösterdi.

Yani erişkin kadın ortalama boyu 163,5 santimetre, erişkin erkek ortalama boyu ise 176,5 santimetre oldu. Bu demektir ki uyku gibi, beslenme gibi çevresel koşulların düzelmesi ile toplumun boyu artıyor. Yani son 30 yılda Türk toplumunda insanların ortalama boyu 3,5 cm uzadı" dedi.

BOY UZATMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Büyüme hormonunun eksikliğinin çeşitli nedenleri olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Darendeliler, “Büyüme hormonu eksikliği doğumsal olabilir, genetik olabilir ya da sonradan gelişebilir. Sonradan gelişenlerinin de büyük bir kısmının nedeni bilinmiyor ama beyin tümörü, kafa travması gibi nedenlerle olabilir. Büyüme için spor çok önemli. Akciğerlerin gelişimi için önemli olduğu kadar kemikler için de çok önemli” dedi.

Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?
Türkiye boy ortalaması

 

Toplantıda, çocuklarda büyüme gerilikleri, sağlıklı büyüme ve boy kısalığıyla ilgili ebeveynlerde farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Büyümenin Koruyucuları” isimli kampanya hakkında da bilgi verildi. Hem aileleri bilinçlendirmek hem de çocukların dikkatini çekmek için hazırlanan kampanyanın Facebook ve Instagram hesaplarından yapılan paylaşımlarda büyüme ile ilgili pek çok bilgiye yer veriliyor; dikkat çekmek amacıyla anne, baba, doktor ve hemşireyi simgeleyen karakterler kullanılıyor.

Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?
Şu anda Türkiye'de ikamet eden bir Suriyeli'nin boyu

 

“Büyümenin Koruyucuları” bilinçlendirme aktiviteleri kapsamında ebeveynlerin konuyla ilgili doğru ve bilimsel bilgiye ulaşmaları için çalışmalar yaptıklarını belirten Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, “Bu kampanya ile çocuklarda sağlıklı büyüme, büyüme geriliklerinin anlaşılarak vaktinde müdahale edilmesi, boy kısalığı, büyüme hormonu eksikliği ve sadece kız çocuklarında görülen Turner Sendromu gibi konulara dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Gerektiği taktirde doktorunuzun kontrolünde erken yaşlarda tedaviye başlanmasının tedavi başarısı açısından öneminin altını çizmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye boy ortalaması kaç? Türkiye kadın boy ortalaması Türkiye erkek boy ortalaması kaçtır?
Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösem

 

Okul çağı çocuklarının ortalama olarak yılda 4-6 cm uzamaları gerektiğine dikkat çeken Darendeliler, çocuğun sınıfta arkadaşlarına göre küçük olması, pantolonunun kısalmaması veya ayakkabısının küçülmemesi gibi durumların büyüme geriliğinin önemli belirtileri olduğunun ve bu durumlar gözlendiğinde doktora danışılması gerektiğinin altını çizdi.

BOY ORTALAMASI BESLENMEYLE DOĞRU ORANTILIDIR

Boy ortalaması dünya genelinde beslenmeyle doğru orantılı olarak kabul ediliyor. Bilimsel veriler de boy ortalamasının beslenmeyle alakalı olduğunu ortaya koyuyor. Zira dünyada boy ortalaması, refah düzeyinin en ülkelerden biri olan Hollanda'da en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor. Hollanda'da ortalama 19 yaşındaki bir erkeğin boy ortalaması 1,83'tür. Dünyanın boy ortalaması en düşük ülkesi ise yine dünyanın en yoksul ülkesi olan Doğu Timor'da yer alıyor. Zira burada erkeklerin boy ortalaması 1,61'tir. 

Bilim dergisi Lancet'ta yayımlanan kapsamlı bir uluslararası araştırma, nüfusun yetersiz beslendiği ülkelerde çocukların boyunun, 20 santimetreye kadar daha kısa olabileceğine işaret ediyor. Araştırmada son 35 yılda Türkiye'de çocukların boyunun daha çok uzamaya başladığı belirtiliyor.

2019 verilerine göre 19 yaşındaki erkeklerin en uzun olduğu ülke ortalama 183,8 santimetreyle Hollanda. Bu yaştaki insanların en kısa olduğu ülke ise Doğu Timor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Doğu Timor'da 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 160,1 santimetre.

Araştırmaya göre Türkiye'de ise 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 176,3 santimetre (1985'te 172,4 santimetreydi). Aynı yaştaki bir kadının ortalama boyu ise 161,8 santimetre (1985'te 156,06 santimetreydi).


 

Yorumlar

H4GTFRDS TGFRDWESA
Mesut Boyum kaç
Hhhh Hiç uzamadim sahada uzamam