Türkiye Azerbaycan için harekete geçti

Ermenistan'ın saldırmasından sonra Türkiye ilk olarak desteğini açıkladı ardından Azerbaycan için uluslararası diplomatik destek girişimlerine başladı.

Google Haberlere Abone ol

Ermenistan günlerdir yaptığı hazırlıklar sonrasında bugün sabah saatlerinde Azerilere yönelik saldırılarına başladı. Saldırılarda çok sayıda Azeri sivil hayatını kaybetti.

Saldırılar sonrasında Türkiye'den peş peşe destek açıklamaları geldi. 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'da yaşananlar için uluslararası diplomasiye başladı.

Bu kapsamda ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Lavrov'un görüşmesinde, "Ermenistan'ın saldırganlığı" konusu ele alındı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı bildirilmişti.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu belirtilerek bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarılmıştı.

Açıklamada, sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu vurgulanmıştı.

 

 

 

Yorumlar