Türkiye 5 günde 800 bin sağlıkçıyı aşıladı

Türkiye koronavirüs aşısında günlük ortalama 165 bin kişiyi aşılayarak Avrupa ülkelerini geride bıraktı. İngiltere'de günde en fazla 100 bin kişiye aşı yapılabildi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’nin, Koronavirüste aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. 13 Ocak’tan bu yana 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşılayan Türkiye, performansıyla Almanya, İtalya ve Fransa’yı geçti. Almanya 20 günde 1 milyon 50 bin kişiyi, Fransa 21 günde 422 bin kişiyi aşıladı.

Türkiye’nin, Kovid-19’a karşı aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. İlk aşılamanın yapıldığı 13 Ocak’tan bu yana 830 bini aşkın sağlık çalışanına aşı yapılan Türkiye’de, öncelikli gruplar başta olmak üzere aşı çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor. CoronaVac aşısına, TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilmesiyle, ilk olarak 13 Ocak’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu üyelerine aşı yapıldı.

Aşılamanın ilk gününde bile 285 bin sağlık çalışanına CoronaVac aşısı yapıldı. Aradan geçen sürede, dün itibarıyla Türkiye genelinde yaklaşık 800 bini aşkın kişi aşılandı. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin günde ortalama 1,5-2 milyon doz aşı yapma imkanının bulunduğunu bildirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) Kovid-19 salgınına karşı aralık ayı sonunda başladığı aşılama çalışmaları ise beklenen düzeyde değil.

Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının AB ülkelerine dağıtımının yapılmasına rağmen personel eksikliği ve lojistik sorunlardan dolayı hedeflenen aşılama yapılamadı. AB içinde salgından en çok can kaybının gerçekleştiği ülkelerden olan İtalya’da aşılama çalışmaları 27 Aralık’ta başladı. İtalya Başbakanlık Acil Tedarik Komiserliği’nin paylaştığı verilere göre, 17 Ocak’a kadar Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 1 milyon 153 bin 501 oldu. İtalya’ya teslim edilen 1 milyon 408 bin 875 doz aşının yüzde 81,9’u kullanıldı. Öncelik verilen sağlık çalışanları oluşturdu. İtalya, AB içinde en fazla kişiye aşının yapıldığı ülke olsa da iç politikada, “İtalya’nın yavaş kaldığı” eleştirileri yapılıyor.

İlk aşılamaya 26 Aralık’ta başlayan Almanya’da ise 15 Ocak Cuma gününe kadar 1 milyon 50 bin kişiye aşılama yapıldığı duyuruldu. İspanya, 27 Aralık’ta başladığı aşılama çalışmalarında 15 Ocak’a kadar 768 bin 950 kişiye ulaştı. İspanya’da aşılama Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda olsa da ülkedeki 17 özerk yönetimin sağlık departmanlarının personeli ve imkanlarıyla gerçekleştiriliyor. Bazı özerk yönetimlerde 17 Ocak Pazar günü ikinci doz aşılamaların da başladığı duyuruldu. Aşılamaya 27 Aralık’ta başlayan Fransa’da Sağlık Bakanlığının verilerine göre 17 Ocak itibarıyla 422 bin 127 kişiye aşı yapıldı. Hollanda’da Kovid-19 aşılamasına 6 Ocak’ta başlandı. Verilen resmi rakamlara göre 17 Ocak’a kadar 55 bin doz aşı kullanıldı. Aşılamaya 28 Aralık’ta başlayan Belçika, 16 Ocak’a kadar 96 bin 402 kişiye aşı yaptı.

İNGİLTERE GÜNDE EN FAZLA 100 BİN KİŞİYİ AŞILADI

AB dışı ülkelerden İngiltere’de Kovid-19 aşılarına 8 Aralık’ta başlandı. 17 Ocak’a kadar 3,8 milyon kişiye ilk doz aşılar yapıldı. Hükümet, 15 Şubat’a kadar yaş sınırı ve kronolojik hastalık bakımından en riskli grupta bulunan vatandaşların aşılanmasının planladığını açıkladı.

Dakikada 140 aşı yapıldığını belirten İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bugünden itibaren 70 yaş üstü ve ciddi sağlık sorunları olan ikinci gruba da aşılamanın başlanacağını duyurdu. Aşılama, ilk olarak 80 yaş üstü ile sağlık ve bakım çalışanlarına yapılmıştı.

SAĞLIKÇILARDAN SONRA YAŞLILARA SIRA GELDİ

Aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçildi. Bugünden itibaren huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarla onların bakımından sorumlu kişiler aşılanmaya başlanacak. Ayrıca 90 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına da başlandı. Türkiye'de aşılama programının birinci aşamasının 2. adımı bugün başladı.

"COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre birinci aşamada yer alan sağlık çalışanlarının aşılanmasına devam ediliyor. 833 bini aşkın sağlık çalışanına koronavirüs aşısının ilk dozu uygulandı.

Yakında 1 milyona ulaşacak aşılamada bugünden itibaren yeni aşılama grubu başlayacak. Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile bu vatandaşlarımızın bakımından sorumlu kişilerin aşılanmasına bugün başlanacak. 90 yaş ve üzerindeki kişilerin de aşı programı bugün başlayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin sağlık müdürüyle aşılama takvimi ve stratejisine ilişkin video konferans yöntemiyle görüştü.

Bakan Koca, tüm illerde huzurevi ve bakımevlerinde aşılamanın hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti. Hafta sonuna kadar huzurevi ve bakımevlerinde yaşanların aşılanmasının tamamlanmasına gayret edelim mesajını verdi.

90 yaş ve üzerine evde aşı yapılacak

Bakan Koca ayrıca, 90 yaş ve üzerindeki vatandaşların da bugünden itibaren alışanmaya başlanacağını açıkladı. Bu kişilerin evlerinde aşılanması organize edilecek.

Bakan Koca, 90 yaşındaki bireylerin de aşılanmasının hafta sonuna kadar tamamlanmasını il sağlık müdürlerine iletti.

Aşılamada 1 milyona yaklaşılıyor

Tüm hızıyla devam eden aşılama sürecinde 833 bini aşkın sağlık çalışanı aşı oldu. Yakında 1 milyona ulaşacak aşılama 28 günde iki doz halinde yapılıyor.

Aşı olanların sayıları https://covid19asi.saglik.gov.tr/ anlık güncelleniyor.

Aşıda öncelikli gruplar

Aşılar yaş, kronik rahatsızlık ve çalışılan sektöre göre 4 aşamada uygulanacak.

Önce sağlık çalışanları ve 65 yaş üstündekiler, ardından riskli ve kritik işlerde çalışanlar aşılanacak. Sonra kronik hastalardan başlanarak 18 yaşından büyük herkes aşılanacak.


HAŞHAŞİ LİDERİ HASAN SABBAH ATIYLA ÖLÜME UÇUYOR

 

Yorumlar