Türk Lirası yükseliyor, dolar düşüyor

ABD ile Kuzey Kore arasındaki gelişmeler, G-20 Zirvesi öncesi gelen haberler Türk Lirası'nın değer kazanmasına, doların ise düşmesine neden oldu. Son aylarda 6.00 liranın altına düşmeyen dolar bugün 5,45'e kadar düştü.

Google Haberlere Abone ol

Dolar kuru vergi indirimlerinin genişlemeci bir politika izleneceği algısı yaratmasıyla hafta başında 5.40 TL seviyelerden 5.60'lara yükselmesinin ardından dün akşam Trump ve Xi Jinping görüşmesinin olumlu geçmesiyle düştü. G-20 öncesi gelen son dakika haberleri tüm gelişmekte olan ülke paralarıyla birlikte TL'yi de pozitif etkiledi. Dolar/TL sabah yeniden 5.50'lerden güne başlarken, gün içerisinde 5.4516 TL'ye dek geriledi

Vergi indirimlerinin Mart ayında yapılacak seçimler öncesinde ve enflasyona mücadele ortamında sıkı maliye politikalarının yerini gevşeme politikalarına bırakacağı, tüketimi artıracak olması nedeniyle dış talebi dolayısıyla da ithalatı yükselteceği endişesiyle yükselişini dün sabah saatlerinde de sürdüren dolar/TL, günün devamında kayıplarının tamamını geri aldı.

Dolar/TL'de başlayan yükseliş dün 5.65 seviyesine kadar devam etse de bu hareket kalıcı olamazken, TL'nin dün akşamki kapanışına göre dolar karşısındaki değer kazancı bugün bir ara yüzde 1'e yaklaştı.

Dolar kuru 2 Kasım sabahına 5.50 ve 5.52 arasında, euro ise 6.30 TL altına inerek başladı. Öğlene doğru saat 11:20'de dolar/TL yeniden 5.50 TL'nin altına inerek 5.4516 TL'den el değiştirdi.

TL'nin kazancında dışarıdan gelen bir haber etkili oldu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret ve Kuzey Kore üzerine uzun ve iyi bir görüşme yaptığını açıklamasının ardından gelişmekte olan piyasalarda artan risk iştahı TL varlıkları da destekledi.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 1, 2018

Açıklama öncesinde 5.55 civarında el değiştiren dolar/TL ise 5.50'lere dek geriledi. TL'deki değer kazancı yüzde 1.5'e yaklaşırken gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde yüzde 0.7 ila yüzde 2 civarı değer kazancı yaşanıyor. 

Piyasalar, pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon verisini bekliyor. İzlenen bir diğer konu ise ABD'nin İran'ın petrol ihracatını sınırlamaya yönelik 5 Kasım'da devreye alacağı yaptırımlarının Türkiye'yi nasıl etkileyeceği.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Washington'un İran'a ham petrol ihracatına yönelik yaptırımlarla azami baskı uygulamak istediğini ancak petrole bağımlı olan dost ve müttefik ülkelere zarar vermek istemediğini söyledi.

Yorumlar