Türk Kızılayı Cerablus'ta kurban eti dağıttı

- Cerablus'taki 4 bin 500 aileye kurban eti ulaştırıldı

Google Haberlere Abone ol

GAZİANTEP/HALEP (AA) - Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde Türk Kızılayı, 4 bin 500 aileye kurban eti dağıttı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek maksadıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı ile DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta halk, terörden uzak bir bayram geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kentin terör unsurlarından temizlenmesinin ardından yerel halkın normal hayata dönmesi için adeta seferber olan Türk Kızılayı, Kurban Bayramı'nda da Cerablusluları yalnız bırakmadı.

Bu kapsamda Türkiye'deki hayırseverlerden temin edilen ve kesilen 450 kurbanın etleri poşetlere konuldu.

Kızılay tırı ile Cerablus'a getirilen etler, burada Özgür Suriye Ordusu askerlerine ait araçlara konuldu.

Etler, kent merkezinde ve bazı köylerde Özgür Suriye Ordusu tarafından 4 bin 500 eve dağıtıldı.

Et yardımı alan Cerabluslular, yetkililere ve Türkiye halkına teşekkür etti.

Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Yöneticisi Fatih Kökcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada kurum olarak Cerablus halkı için seferber olduklarını söyledi.

Kentte hayatın yardımlar sayesinde normale döndüğünü belirten Kökcan, şunları söyledi:

"Cerablus'un ilk anından itibaren Türk Kızılayı olarak sıcak yemek dağıtarak yardıma başladık. Daha sonra 2016 kurban kampanyamızda Türk insanının gönlünden kopan 450 kurban bağışımızı kesip ikişer kiloluk paketler halinde alana getirdik. Bu kapsamda içeride belirlemiş olduğumuz 4 bin 500 ailemize iki kilogramlık et paketlerini teslim ediyoruz. Bundan sonraki süreç içinde Türk Kızılay olarak Cerablus için gerekli olan tüm yardımları yapmaya ve insanlığın hizmetinde olmaya devam edeceğiz."

Yorumlar