"Türk girişimciler Makedonya'da 5 bin kişiye istihdam sağlıyor"

- Büyükelçi Kara: - "Makedonya’daki Türkiye sermayeli yatırımların tutarı 1,2 milyar avroya, toplam çalışan sayısı da 5 bin kişiye ulaştı" - "Ülkede bankacılık, sağlık, inşaat, tarım, tekstil, eğitim ve daha birçok farklı sektörde Türk yatırımı bulunuyor" - Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Kahil: - "Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye ile Makedonya arasında başta ekonomi olmak üzere tüm konularda iş birliğinin geliştirilmesi için çalışıyoruz"

Google Haberlere Abone ol
"Türk girişimciler Makedonya'da 5 bin kişiye istihdam sağlıyor"

ÜSKÜP (AA) - Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya’daki Türkiye sermayeli yatırımların tutarının 1,2 milyar avroya, toplam çalışan sayısının da 5 bin kişiye ulaştığını belirterek, "Ülkede bankacılık, sağlık, inşaat, tarım, tekstil, eğitim ve daha birçok farklı sektörde Türk yatırımı bulunuyor" dedi.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Türkiye ve Makedonya ekonomik iş birliğinin geliştirilmesinde yeni ufuklar" konulu sempozyum düzenlendi.

İktisadi Araştırmalar Vakfı ve Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) iş birliğiyle düzenlenen sempozyuma, Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Türk kökenli Devlet Bakanı Adnan Kahil, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

Devlet Bakanı Kahil, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, yeni hükümet olarak Türkiye başta olmak üzere tüm ülkelerle açık ekonomik iş birliğini yaptıklarını söyledi.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye ile Makedonya arasında başta ekonomi olmak üzere tüm konularda iş birliğinin geliştirilmesi için çalıştığını belirten Kahil, "Makedonya küçük bir ülke, küçük bir ekonomi ancak büyük fırsatlara sahip. Ekonomimizin açıklığı farklı sektörlerde çok sayıda iş adamını ülkeye çekmemiz ve bu sayede Avrupa Birliği'nde tüm sektörlere giriş yapmalarını sağlamamız açısında ümit veriyor." diye konuştu.

Makedonya'nın Türkiye, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerle serbest ticari anlaşmasının bulunduğunu hatırlatan Kahil, Makedonya'nın her alanda stratejik ortaklıkları bulunduğu Türkiye başta olmak üzere her ülke ile iş birliğinde bulunması gerektiğini kaydetti.

Büyükelçi Kara da Türkiye ile Makedonya arasında gücünü ortak tarih ve kültürden alan çok yönlü ilişkiler bulunduğunu söyledi.

Mevcut dönemde iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için uygun bir altyapının bulunduğunu belirten Kara, "Ancak bu olumlu altyapıya rağmen gerçekleşen ticaret hacmi her iki ülke açısında tatmin edici düzeyde değil." dedi.


- "Makedonya'da Türkiye sermayeli yatırımların tutarı 1,2 milyar avro"


Büyükelçi Kara, Makedonya’daki Türkiye sermayeli yatırımların tutarının 1,2 milyar avroya, toplam çalışan sayısının da 5 bin kişiye ulaştığını aktararak ülkede bankacılık, sağlık, inşaat, tarım, tekstil, eğitim ve daha birçok farklı sektörde Türk yatırımının bulunduğunu ifade etti.

Türkiye olarak Makedonya’yı NATO’da en üst seviyede savunan ve destekleyen ülkelerden biri olduklarını da dile getiren Kara, NATO üyeliğinin Makedonya’yı dış yatırımcılar için daha güvenli ve cazip bir ülke haline getirerek ekonomik büyümeyi tetikleyeceğini vurguladı.

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara da başında olduğu kurumun Türk iş dünyasının, iş adamlarının bilimsel bilgi ihtiyacını karşılamak üzere kurulduğunu anımsattı.

Türk iş adamlarının dünyanın her yerinde bulunduğunu dile getiren İncekara, kurum olarak Türk iş adamlarının bulunduğu ülkelerde iş kültürünü, ekonomi kültürü, yatırımı, ticareti güçlendirmeyi ve iş birliğini arttırmayı amaçladıklarını söyledi.

Makedonya Ekonomi Odası Başkanı Antoni Peşev de ise kurum olarak iki ülke arasında daha üretken ve yaratıcı yeni bir iş birliği yolunun açılmasında yardımcı olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski ise Makedonya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağladıklarını anımsatarak, her iki ülkeden en önemli şirketlerin MATTO üyesi olduğunu ifade etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Halkbank, Makedonya Ekonomi Odası destekleri ile gerçekleştirilen sempozyum düzenlenecek panellerin ardından bugün sona erecek.

Yorumlar